Wojna na Ukrainie stała się faktem. W imię wielkiej Rosji agresorzy brutalnie zabijają ludność cywilną i niszczą dziedzictwo kulturowe, wielowiekowej historii naszych wschodnich sąsiadów.

 

Solidarni z Ukrainą od lat

Sięgając do wydarzeń XIII-wiecznych, samorząd łęczycki nawiązał kontakt z Włodzimierzem Wołyńskim. Postacią, która zainspirowała współpracę miedzy naszymi miastami, był franciszkański mnich, pierwszy polski podróżnik Benedykt Polak. To właśnie on wyruszył pod koniec 1245 roku z Łęczycy wraz z papieskim legatem o. Jana di Piano Carpinim, do wielkiego chana Mongołów. Na łęczyckim dworze Konrada I Mazowieckiego spotkał księcia włodzimierskiego Wasylkę Romanowicza, który zadeklarował pomoc w wyprawie i zaprosił do swojej siedziby we Włodzimierzu.

Solidarni z Ukrainą od lat

I tak w tle historycznych wydarzeń opisanych w kronikach Benedykta, zaczęła się wymiana partnerska między naszymi miastami. Przez lata poznawaliśmy bogate dzieje naszych Ojczyzn, braliśmy udział w różnych wydarzeniach na Ukrainie i gościliśmy delegacje Włodzimierza w Królewskiej Łęczycy. Odwiedzający nas przedstawiciele Rady Miasta byli zawsze pod wrażeniem istotnych zmian w naszym mieście i regionie.

Solidarni z Ukrainą od lat
Włodzimierz Wołyński_Solidarni z Ukrainą

Mieliśmy nadzieję na dalszy rozwój współpracy. Niestety sytuacje związane z pandemią ograniczyły wdrożenie naszych planów. I teraz kiedy wydawało się, że nadchodzi szansa na realizację wspólnych zamierzeń, Rosja rozpętała wojnę.

flag-of-ukraine

Co nam przyniesie kolejny dzień? Mamy nadzieję na szybki pokój, spotkanie z ukraińskimi przyjaciółmi i możliwość zobaczenia pobłyskujących w słońcu złotych kopuł włodzimierskich cerkwi i kościołów.