Atrakcje w Łęczycy

Co warto zobaczyć w Łęczycy i okolicach?

Łęczyca zachwyca – poznaj atrakcje w Łęczycy i jej najbliższej okolicy.

Wielu z nas, jadąc z południa nad morze, lub odwrotnie, z północnej części Polski w góry, miało okazję przejeżdżać przez Łęczycę znajdującą się w ścisłym centrum kraju. Jednak w większości przypadków, był to często kolejny element drogi, kojarzony najczęściej z okien samochodu, bez dodatkowych postojów, a co dopiero dłuższego pobytu. Możliwe, że taki wizerunek Łęczycy tkwi w dalszym ciągu w Waszej pamięci. Bezwzględnie czas to zmienić, bo i miasto w ostatnich latach uległo licznym turystycznym przeobrażeniom. Na lepsze! Sprawdźcie, jakie atrakcje w Łęczycy i okolicy czekają na Was.

 

Królewskie Miasto Łęczyca.

Królewskie Miasto Łęczyca
Łęczyca Królewskie Miasto

Będąc w Łęczycy, jedną z obowiązkowych czynności jest zapoznanie się z bogatą historią miasta, sięgającą czasów średniowiecza. Historyczne wojaże warto zacząć od samego początku, czyli dowiedzieć się, skąd w ogóle wzięła się nazwa „Łęczyca”? Otóż istnieją dwie wersje pochodzenia nazwy jednego z trzech założycielskich miast Centralnego Łuku Turystycznego. Jak podaje Wikipedia:

pierwsza wywodzi je od plemienia Łęczan, które przed powstaniem państwa polskiego zasiedlało okolice Łęczycy. Druga podaje wywód od cech charakterystycznych terenu na którym powstało. Równiny pełne błota i trzęsawisk oraz podmokłe łąki nazywano w języku staropolskim – łęgami lub ługami i to one miały dać miejscowości nazwę.

Archikolegiata w Tumie
Grodzisko w Tumie koło Łęczycy

Czy wiecie, że na ówczesnych łęczyckich terenach, pomiędzy końcem VIII wieku do lat 60. IX wieku istniał plemienny gród, który stanowił jedną z pierwszych osad we wczesnośredniowiecznej Polsce? Od X do XIII wieku funkcjonował on jako Gród Łęczycki.

Przez wieki historii Łęczyca pełniła ważne funkcje administracyjne na różnych szczeblach terytorialnych kraju. To m.in.: stolica historycznej ziemi łęczyckiej, a w czasach piastowskich uważana była za jedną ze stolic Polski. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z malowniczym rynkiem i odrestaurowanym ratuszem.

W Archikolegiacie w Tumie znajdującej się tuż obok Łęczycy odbyło się kilkadziesiąt zjazdów książęcych i synodów kościelnych, uznawanych za pierwsze polskie sejmy – kościół był siedzibą arcybiskupów do XVIII w. i pozostawał pod opieką królów polskich. 

 

Atrakcje w Łęczycy i okolicy.

Zamek Królewski w Łęczycy
Fontanna Park Miejski w Łęczycy

Warto podkreślić, w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się nowe atrakcje turystyczne w Łęczycy, czyniąc pobyt w naszym mieście ciekawszym i bardziej urozmaiconym. Zdecydowanie warto się tu zatrzymać na dłużej, aby odkryć cenne dziedzictwo historyczne, a przy okazji wypocząć i zregenerować się na łonie natury. Będąc w Łęczycy odbędziecie wyjątkową podróż przez wieki średniowiecza, a także skorzystacie z ciekawej letniej oferty rekreacyjnej.

Zamek Królewski w Łęczycy.

Zamek Królewski w Łęczycy
Zamek w Łęczycy
Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy to cenna pamiątka z czasów kazimierzowskich. Słynne powiedzenie, że król Kazimierz Wielki „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” znajduje także odzwierciedlenie w architekturze Łęczycy. Łęczycki zamek należy do najlepiej zachowanych warowni na ziemi łódzkiej. Na dziedzińcu zamkowym odbywają się znane w całej Polsce turnieje rycerskie i imprezy historyczne. Z kolei we wnętrzach zamku, w miejscowym Muzeum możecie zobaczyć m.in. kolekcję rzeźb i figur najsłynniejszego polskiego diabła – Diabła Boruty.

Stare Miasto w Łęczycy i wystawa „Łęczyckie Zakłady Górnicze” w Ratuszu

Rynek w Łęczycy
Stare Miasto w Łęczycy

Będąc w Łęczycy, koniecznie zajrzyjcie do Starego Miasta z klasycystycznym Ratuszem w centralnej części rynku. Najstarszy ratusz murowany, wzmiankowany był już u schyłku XIV wieku. Wzniesiono go jako siedzibę burmistrza, rajców, sądu miejskiego, sądów ziemskich i archiwum miejskiego, mieściły się tam również więzienie i waga miejska. Przez kolejne stulecia, w wyniku licznych perypetii, budynek ulegał różnym przeobrażeniom. W latach 2005-2007 miała miejsce gruntowna przebudowa Ratusza.

Na szczególną uwagę zasługuje wystawa pt. „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955-1992”, mieszcząca się w stylowych piwnicach Ratusza. Upamiętnia ona niezwykle ważny etap we współczesnej historii Łęczycy. Wystawę otwarto pod koniec 2022 roku, na czas reaktywowanych obchodów Barbórki. Łęczyckie Zakłady Górnicze przez dziesięciolecia w ogromnym stopniu przyczyniały się do rozwoju miasta w różnych aspektach. Na wystawie prezentowane są eksponaty ze zbiorów Muzeum w Łęczycy oraz udostępnione przez osoby prywatne cenne pamiątki rodzinne. Zobaczycie tu m.in. galowe i robocze mundury górnicze wraz z kolorowymi pióropuszami, odznaki, honorowe dyplomy, skórzane kaski górników i ich wyposażenie pracy. Znajdują się tu także eksponaty, związane z funkcjonowaniem kina „Górnik” oraz działającego przy nim Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Bogato reprezentowany jest również Klub Sportowy „Górnik” Łęczyca.

Zalewy miejskie w Łęczycy ze strefą rekreacyjną.

Zalewy Miejskie w Łęczycy
Zalewy Miejskie_atrakcje w Łęczycy

Zalewy miejskie to przykład prawdziwej łęczyckiej metamorfozy. Jeszcze nie tak dawno gęste dzikie zarośla w pobliżu akwenów wodnych, dziś po rewitalizacji, teren zalewów pełni funkcję rekreacyjną dla mieszkańców Łęczycy i turystów. To doskonałe miejsce do spacerów na łonie pięknej natury. W wyniku modernizacji pod koniec 2022 r., powstała tu m.in. plaża wraz z urządzeniami siłowni napowietrznej oraz molo. Przy plaży oraz przy linii brzegowej znajdują się elementy małej infrastruktury, oświetlenie solarne oraz stanowiska do grilla i mała altana koncertowa. Latem istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, pod koniec sierpnia organizowane są także Rodzinne Pikniki Kajakowe. Nad zalewami miejskimi znajduje się również Pumptrack będący świetną przestrzenią dla spragnionych adrenaliny rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy czy fanów hulajnóg. 

 

Park miejski w Łęczycy z tężnią solankową.

atrakcje w Łęczycy
Park Miejski w Łęczycy

 

Archikolegiata w Tumie.

Tężnia solankowa w Łęczycy
tężnia atrakcje w Łęczycy

W ostatnim czasie łęczycki Park został wzbogacony o nową atrakcję – tężnię solankową. Liczne właściwości lecznicze, a także przyjemna strefa relaksu, zachęcają do zatrzymania się tu na dłuższą chwilę. Warto wiedzieć, że mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego czy w przypadkach ogólnego wyczerpania.

 

Archikolegiata w Tumie.

atrakcje w Łęczycy Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata w Tumie

Zabytek na skalę ogólnopolską i światową, majestatyczna perła architektury romańskiej i miejsce pierwszych polskich sejmów – Archikolegiata w Tumie z XII wieku. Raj dla wszystkich historyków i obowiązkowy punkt podczas pobytu w Łęczycy i okolicach.

Archikolegiata w Tumie
atrakcje w Łęczycy Archikolegiata w Tumie

Archikolegiata znajduje się na obszarze pn. „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”, którego historia sięgająca wczesnego średniowiecza. To jeden z najważniejszych regionów w Polsce sprzed 800 lat.

 

Grodzisko w Tumie.

Grodzisko w Tumie koło Łęczycy
atrakcje w Łęczycy Grodzisko

 

Skansen w Kwiatkówku „Łęczycka Zagroda Chłopska”.

Grodzisko w Tumie atrakcje w Łęczycy i okolicach
rycerze_Grodzisko w Tumie

Grodzisko w Tumie, znajdujące się tuż obok wspomnianej wyżej Archikolegiaty, to obiekt należący do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Jego rekonstrukcji dokonano w ramach projektu pt. „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”. Oficjalnie otwarte w 2022 roku, stanowi prawdziwą historyczną perełkę regionu. Warto dodać, że do Grodziska już wkrótce będzie prowadził z łęczyckiego parku szlak pt. „Pierścień Księżnej Salomei”. Zajrzyjcie tu koniecznie 🙂

 

Skansen w Kwiatkówku „Łęczycka Zagroda Chłopska”.

Skansen w Kwiatkówku
Atrakcje w Łęczycy Skansen w Kwiatkówku

Skansen w Kwiatkówku „Łęczycka Zagroda Chłopska” wraz z sąsiedzkim Grodziskiem w Tumie i Archikolegiatą w Tumie prezentuje historyczne dziedzictwo naszego regionu. To swoisty łącznik pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi. 

Atrakcje w Łęczycy Skansen w Kwiatkówku
Skansen w Kwiatkówku Łęczycka Zagroda Chłopska

Wśród łanów zbóż odkryjemy tu chałupy gliniane, drewniane, wiatrak kozłowy, wiejską kapliczkę i studnię z żurawiem. To barwna opowieść o Ziemi Łęczyckiej XIX i początków XX wieku.

Jak widzicie, atrakcje w Łęczycy są bardzo urozmaicone i świetnie spędzą czas tutaj zarówno fani historii, jak i aktywności na świeżym powietrzu.

 

Już teraz zaplanujcie swój pobyt w Łęczycy.

Serdecznie zapraszamy do Królewskiego Miasta Łęczyca.