Stare Miasto i Zamek Królewski w Łęczycy

W czasach piastowskich Łęczyca uważana była za jedną ze stolic Polski. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z malowniczym rynkiem i odrestaurowanym ratuszem. Zamek Królewski w Łęczycy wzniesiony w czasach Kazimierza Wielkiego należy do najlepiej zachowanych warowni na ziemi łódzkiej. Dziedziniec zamkowy jest miejscem znanych w całej Polsce turniejów rycerskich i imprez historycznych.

Stare Miasto w Łęczycy

Stare Miasto w Łęczycy

Łęczyca była lokowana na prawie niemieckim przed 1260 rokiem. Najstarszy ratusz murowany, wzmiankowany już u schyłku XIV w., znajdował się – co wykazały badania archeologiczne – w centralnej części Rynku. Ratusz wzniesiono jako siedzibę burmistrza, rajców, sądu miejskiego, sądów ziemskich i archiwum miejskiego, mieściły się tam również więzienie i waga miejska.
Ratusz usytuowany jest pośrodku północnej części placu T. Kościuszki (d. Starego Rynku), otoczony od zachodu, północy i wschodu pierzejami kamienic. Przy południowej ścianie budowli znajduje się ręczna studnia. Pierwsza sesja rady miejskiej w nowym ratuszu odbyła się w 1791 roku. Budynek – wzniesiony w stylu klasycystycznym – w latach 20. XX w. przekształcono, nadając mu cechy eklektyczne z elementami neorenesansu. W okresie okupacji niemieckiej ratusz był siedzibą hitlerowskich władz miejskich. Pierwotny wygląd obiektu przywrócono na podstawie badań architektonicznych i kwerend archiwalnych podczas remontu w latach 2007-2011. Obecnie w obiekcie mieszczą się m.in.: Punkt Informacji Turystycznej, Urząd Stanu Cywilnego, jeden z referatów Urzędu Miejskiego w Łęczycy oraz oddział Muzeum w Łęczycy.

Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek Królewski w Łęczycy
Zamek – siedziba łęczyckiego muzeum – został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej w latach 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Zajmował południowo-wschodnią część miasta. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę.
W 1420 i 1426 r. na zamku odbyły się dwa najburzliwsze Zjazdy Generalne w jego dziejach. Pod koniec sierpnia 1655 r. zamek łęczycki i miasto opanowały wojska szwedzkie, dowodzone przez gen. R. Douglasa. Polacy odzyskali Łęczycę dopiero w początkach października 1656 r. po krwawym szturmie, w trakcie którego mocno ucierpiał zamek. W 1793 r. Łęczyca w wyniku drugiego rozbioru Polski znalazła się pod panowaniem pruskim. Nowi władcy zamierzali przekształcić miasto i zamek w nowoczesną fortecę. Mimo zawieruchy wojennej w latach 1939-1945 zamek ocalał. Po II wojnie światowej na zamek wprowadził się hufiec łęczyckich harcerzy.
Obecnie na terenie zamku znajduje się Muzeum w Łęczycy, które zaprasza do spotkania z archeologią, etnografią oraz bogatą historią regionu.
Zamek Królewski w Łęczycy

Zamek w Łęczycy obfituje także w szereg imprez odbywających się przez cały rok. Są to zarówno znane imprezy cykliczne o randze międzynarodowej (Międzynarodowy Turniej Rycerski), jak również mniejsze, o charakterze regionalnym. Różnorodność tematyczna poszczególnych wydarzeń sprawia, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Koncerty organowe i gitarowe, przedstawienia teatralne, turnieje drużyn rycerskich, turnieje łucznicze, noce muzeów, zabawy edukacyjne dla dzieci i dorosłych – to tylko fragment oferty.

ATRAKCJE I EVENTY W ŁĘCZYCY – ZOBACZ KILKA FILMÓW

Aktualności

Jak dojechać

Zobacz i napisz

info@muzeumleczyca.pl

Zadzwoń

}

Godziny otwarcia

wtorek – piątek: 9:00 – 17:00
sobota i niedziela: 11:00-17:00

Centralny Łuk Turystyczny to również wiele innych atrakcji.

Lokalna Organizacja Turystyczna

"Centralny Łuk Turystyczny"

Urząd Miejski w Łęczycy
Pokój 51
ul. Marii Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca

 (24) 721 03 11

 centralnyluk@gmail.com

Regon: 100985783, NIP: 5070084111, KRS: 0000367876