Polska Niepodległa

11 listopada 2018 wspólnie zgromadziliśmy się na placach i ulicach polskich miast, by celebrować jeden z najważniejszych dni w historii naszego kraju. Dokładnie 100 lat temu, dzięki zaangażowaniu i trudzie wielu obywateli z Józefem Piłsudskim na czele, Polska powróciła na mapy Europy. Zawdzięczamy im dzisiejszą wolność i rozwój naszej Ojczyzny.

Obchody Stulecia Niepodległości w centrum Polski

Obchody Stulecia Niepodległości w centrum Polski odbywały się w podniosłej, pełnej zadumy atmosferze. Łęczyca rozpoczęła świętowanie już kilka dni przed okrągłą rocznicą. Jednym z kluczowych wydarzeń był przemarsz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II z ogromną, stumetrową biało-czerwoną flagą w stronę łęczyckiego ratusza. Zobaczcie kilka fotografii i film autorstwa Damlex przedstawiające ten niezwykły marsz:

Kulminacyjnym dniem obchodów była niedziela 11.11.2018. W Królewskim Mieście Łęczycy uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła występem uczniów Szkoły Podstawowej nr 4, którzy przygotowali historyczną inscenizację. Później, w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, na Placu Tadeusza Kościuszki młodzież z Liceum Ogólnokształcącego zaprezentowała nasz taniec narodowy – polonez.

Po uroczystych przemowach władz miasta i złożeniu kwiatów pod Figurką Matki Boskiej, nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę 100-lecia niepodległości Polski. Następnie odbyła się Defilada żołnierzy 1 Dywizjonu Lotniczego Ziemi Łęczyckiej w Leźnicy Wielkiej.
Na Łęczyckiej Starówce miały swoje stoiska służby: 1 Dywizjon Lotniczy Ziemi Łęczyckiej, Komenda Powiatowa Policji w Łęczycy, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, Zakład Karny w Garbalinie. Można było zobaczyć umundurowanie współczesne i historyczne, pojazdy służbowe oraz uzbrojenie.
Pięknym podsumowaniem obchodów odzyskania niepodległości Polski było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez  mieszkańców Łęczycy.

Poniżej film z łęczyckich jubileuszowych uroczystości:

Stulecie niepodległości Polski było także pięknie celebrowane w innych okolicznych miejscach. W Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich odbyła się uroczysta msza z udziałem przedstawicieli gminy Świnice.

Mieszkańcy Piątku w oryginalny sposób oddali cześć Ojczyźnie. Wokół Geometrycznego Środka Polski umieszczona została ogromna biało-czerwona flaga. Posadzono także dąb, minimum na kolejne sto lat naszego państwa. Sami zobaczcie – fotografie autorstwa Łukasza Bartczaka:

Te wszystkie patriotyczne akcenty są wspaniałym dowodem na to, jak wiele zawdzięczamy naszej Ojczyźnie i walczącym za nią Rodakom. Życzymy Polsce co najmniej kolejnych 100 lat niepodległości!