Najlepsza i najzdrowsza Sól Kłodawska

Jeden z najstarszych symboli polskiego powitania, wytrwałości, miłości i błogosławieństwa. Sól jest w każdej kuchni i na każdym stole, nadaje smaku każdej potrawie. Od setek lat znane są właściwości zdrowotne soli, a także walory lecznicze i relaksacyjne kąpieli i inhalacji solankowych. W średniowieczu wydobycie i sprzedaż soli stanowiły w Polsce 30% dochód skarbu państwa. Bywała nawet środkiem płatniczym. Wciąż cieszy się wielkim uznaniem i ma zastosowanie w wielu dziedzinach.

Kopalnia Soli w Kłodawie jest największym polskim producentem soli kamiennej. Tutejsza sól ma 250 mln lat. Od tego czasu złoża są nienaruszone działalnością człowieka. Na terenach Kłodawy znajdowała się część Morza Czechsztyńskiego, które miało powierzchnię 600 tys. km i rozciągało się od Wielkiej Brytanii przez Morze Północne do Polski. W zamierzchłych czasach morze nie zawierało mikroplastiku, nie wyciekały też tony ropy, dlatego sól kłodawska nie jest skażona obecną cywilizacją.

Wydobycie soli kłodawskiej

Sól kłodawska cieszy się znacznie większymi walorami zdrowotnymi niż inne rodzaje soli. Swoją wartość zawdzięcza warunkom i sposobowi wydobycia. Dzięki wydobyciu tradycyjną metodą górniczą, z zachowaniem najwyższej jakości, sól w pełni zachowuje swoje naturalne walory. Pochodzenie tej soli jest naturalne i nieskażone, do środowiska nie trafia ani gram sztucznie i chemicznie preparowanych składników. Dopiero w momencie wydobycia sól kłodawska zaczyna oddychać współczesnym powietrzem. Od początku istnienia kopalni, wydobyto już 40 mln ton soli. Tylko tutaj w Europie wydobywa się sól różową.

Kłodawa_Centralny Łuk Turystyczny
Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna

Czy wiesz, że jest ponad 1500 dziedzin, w których Sól Kłodawska jest wykorzystywana?

Sól kłodawska wykorzystywana jest w różnych dziedzinach życia człowieka:

  • przemysł spożywczy, rybny, rolnictwo, garbarstwo, ciepłownictwo
  • ciepłownictwo – do zmiękczania wody
  • do utrzymania przejezdności dróg w trakcie zimy
  • w domu przyda się nie tylko w kuchni, ale także do czyszczenia żelazek, drewnianych desek, czyszczenia srebra, do zmywarek.

 

Rodzaje soli

Sól określana powszechnie jako sól morska to sól, która odparowała współcześnie, i może zawierać w sobie szkodliwe substancje, które przez człowieka trafiły do morza.

 

Czym różni się sól kłodawska od soli warzonej?

Tym, czym woda źródlana od wody destylowanej. Sól kłodawska zawiera szereg naturalnych mikro- i makroelementów.

Sól warzona uzyskiwana jest przez oczyszczenie soli kamiennej. Składa się niemal z samego chlorku sodu. Nie zawiera mikroelementów, oprócz jodu, który jest dodawany w procesie produkcyjnym. Tylko Kłodawska sól jodowana ma rok terminu ważności, z powodu dodawanego do niej właśnie jodu. Reszta naszych soli jest „bezterminowa”, zachowuje swój smak i właściwości przez cały czas.

Dlatego najkorzystniej jest spożywać sól kamienną, ponieważ jej skład to także biopierwiastki, takie jak selen, magnez, potas, żelazo, wapń, cynk, mangan… Jest on więc zbliżony do zawartości mikroelementów w płynie ustrojowym człowieka.

Sól kłodawska

Sól dla zdrowia

Sól jest antyseptyczna, zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i bakterii chorobowych. Warto zrobić zapas naszych soli, by w razie potrzeby przepłukać nimi gardło lub zrobić inhalację na zatoki.

Sól odpowiada ze przewodzenie elektrolitów w organizmie każdego żyjącego stworzenia na ziemi, nie tylko człowieka. Do szklanki wody warto dodać szczyptę soli kamiennej. Zdrowa gospodarka wodno elektrolitowa to zdrowy układ nerwowy i mięśniowy i prawidłowe nawodnienie organizmu. Z tego powodu w napojach izotonicznych jest sól, a hodowcy zwierząt dbają, by te dostawały lizawki bogate w niezbędne do życia pierwiastki. Sól Kłodawska posiada całą gamę lizawek dla zwierząt.

Prozdrowotne właściwości soli kąpielowej

Oprócz większych złóż – soli kamiennej, białej i różowej – w kłodawskiej kopalni występują też złoża tzw. karnalitowca kizerytowego bogatego w potas i magnez. Ten drugi kruszec używany jest m.in. w soli kąpielowej wykazującej prozdrowotne właściwości.

W starożytności kąpiele w soli zarezerwowane były tylko dla elit. Korzystała z nich sama Kleopatra. Obecnie sól jest tańsza i dostępna powszechnie, ale wartości kąpieli solankowych nie zmalały. Naukowcy przebadali właściwości kąpieli solnych. Wiadomo, że solanka odpręża, regeneruje mięśnie, działa na stawy, normalizuje oddech, detoksykuje. Ta z dodatkiem lawendy działa magicznie, uspokajając system nerwowy i łagodząc poczucie niepokoju.

Kłodawska sól do kąpieli
Sól kąpielowa_kopalnia soli w Kłodawie

Szczególnie jesienią i zimą warto korzystać z soli kłodawskiej, aby zadbać o swoją skórę. Gdy nosimy więcej ubrań, nasza skóra bardziej rogowacieje, jest szorstka, nie oddycha. Najlepszym zabiegiem, który przywraca jej gładkość i jędrność, jest peeling. Warto pamiętać, że skóra z kosmetyków chłonie wszystko, niestety też te substancje, które nie są dla niej dobre.
Dlatego warto zrobić peeling samemu – na bazie kłodawskiej soli kamiennej, która oczyszcza, detoksykuje, zawiera mikropierwiastki, a z dodatkiem cytryny ma właściwości antycelulitowe. Oliwa z oliwek natomiast pozostawia skórę nawilżoną.

Jeśli jeszcze nie mają Państwo zapasów soli kąpielowej na zimę, to zapraszamy do kłodawskiego sklepu (kliknij w link).

Sól w kuchni

Czy kupują Państwo gotową sól ziołową? Zupełnie niepotrzebnie. Duży zapas z ulubionymi ziołami można zrobić jak najbardziej samemu. Domowa mieszkanka daje pewność pochodzenia składników i wystarcza na bardzo długo. Warto użyć różowej Soli Kłodawskiej, żeby wzbogacić przyprawę naturalnymi biopierwiastakmi znajdującymi się w soli kamiennej. Domowa sól ziołowa będzie idealna do kanapek, sałatek, ryb i mięs.

Nie ma polskich, zdrowych przetworów bez Soli Kłodawskiej 🙂 Sól ma właściwości konserwujące. Dodanie około 17% soli do przetworów gwarantuje, że żadne drobnoustroje nie rozwiną się. W ten sposób świeże letnie warzywa możemy utrwalić na całą zimę. Tą samą metodą można zakonserwować zioła lub grzyby. W chłodne dni idealne do przyrządzenia zdrowej zupy bez sztucznych konserwantów.

Najlepsza i najzdrowsza sól kłodawska
Najlepsza i najzdrowsza sól kłodawska

Artykuł opracowany został na podstawie materiałów ze strony Sól Kłodawska., w tym wyjątkowego filmu opowiadającego o kopalni:

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z licznych walorów Kłodawskiej Soli 🙂