Relacja z Konferencji „Turystyka aktywna na szlakach województwa łódzkiego”
Czwartek i piątek 9-10 listopada 2023 minęły nam bardzo aktywnie, merytorycznie i oczywiście turystycznie. Lokalna Organizacja Turystyczna „Centralny Łuk Turystyczny” miała przyjemność być organizatorem dwudniowej konferencji pt. „Turystyka aktywna na szlakach województwa łódzkiego”. To była doskonała okazja do spotkania osób związanych z szeroko pojętą turystyką – zarówno specjalistów zajmujących się tworzeniem, opracowywaniem i promowaniem szlaków, jak i aktywnych turystów, którzy korzystają z proponowanych atrakcji. Konferencję współfinansowano z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego i została ona objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego.
Program wydarzenia obfitował w różnorodne, ciekawe atrakcje. Całość podzielona została na część teoretyczną (1 dzień konferencji) i praktyczną (2. dzień) w formie wycieczki po najciekawszych atrakcjach CŁT na szlakach turystycznych w pobliżu Uniejowa, o których więcej w dalszej części artykułu.
Na dobry początek zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z konferencji.
Poniżej przedstawiamy szczegółową relację z wydarzenia wraz z fotografiami.
I dzień Konferencji
Zanim przystąpiliśmy do części teoretycznej pozwalającej pochylić się nad systemem szlaków turystycznych centralnej Polski, chętni mogli skorzystać ze spaceru po uzdrowisku termalnym Uniejów. Oprowadzał i w świat Uniejowa wprowadzał historyk Henryk Pieczewski.
Następnie uczestników konferencji „Turystyka aktywna na szlakach województwa łódzkiego” powitała w Zamku Uniejów niepowtarzalna konferansjer Katarzyna Łysik. Wysłuchaliśmy kilku interesujących prezentacji i wykładów. Jednym z nich były „Wyzwania znakowania na przykładzie wielkopolskich szlaków rowerowych.”, opowiadał Andrzej Kaleniewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
„Szlaki turystyczne w XXI w. – nowe wyzwania, nowe możliwości.”
Andrzej Stasiak, Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych
„Turystyka aktywna na obszarach cennych przyrodniczo, na przykładzie Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.”
Katarzyna Krakowska, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego
„Szlaki turystyczne jako element planowania przestrzennego na poziomie regionalnym.”
Marta Pabich-Makoska, Biuro Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego
„Dwory i pałace okolic Kłodawy – przykłady wykorzystania ich potencjału historycznego i turystycznego.”
Ewa Mroczkowska, Stowarzyszenie Kłodawskie Dwory
Po wysłuchaniu prezentacji i wykładów nadszedł czas na zabawę – w dobrych nastrojach udaliśmy się na biesiadę wieczorną.
II dzień Konferencji
Drugi dzień konferencji obfitował w praktykę. Udaliśmy się na wycieczkę autokarowo – pieszą i zwiedziliśmy najciekawsze atrakcje na szlakach turystycznych w okolicach Uniejowa. Wśród nich było Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich oraz Dom Narodzin św. Faustyny w Głogowcu.
Następnie zwiedziliśmy ruiny późnogotyckiego Zamku w Besiekierach i udaliśmy się na przerwę kawową do znajdującego się obok Siedliska Besiekiery – jak zawsze był to bardzo sympatycznie spędzony czas w tym wyjątkowym miejscu.
Kolejnym miejscem na naszym turystycznym szlaku była Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce wraz z Centrum Wielokulturowości „Dom na skrzyżowaniu”.
Po południu nadszedł kres naszej podróży i konferencji. Na terenie Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie zjedliśmy posiłek i podsumowaliśmy konferencję „Turystyka aktywna na szlakach województwa łódzkiego”. Niespodzianką było wystąpienie Krzysztofa Laszkiewicza, który opowiadał o odnalezieniu najstarszego dokumentu lokacyjnego Łodzi z 1433 r.
To była iście aktywna i emocjonująca konferencja 🙂
Zadanie publiczne Konferencja „Turystyka aktywna na szlakach województwa łódzkiego” jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego i zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego.