Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Święto Odzyskania Niepodległości w Łęczycy

11 listopada, 2020

Święto Niepodległości Łęczyca 2020

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości  🇵🇱 🇵🇱

11 listopada obchodzić będziemy 102. odzyskania przez Polskę niepodległości. Z racji sytuacji związanej z rosnącymi zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 tegoroczne obchody będą miały wymiar symboliczny. Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązującej zasadzie: dystans, dezynfekcja, maseczka.

O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, w kościele przebywać może maksymalnie 50 osób. Po Mszy Świętej Burmistrz wraz z Radnymi złożą kwiaty pod Pomnikiem Matki Boskiej na Placu Tadeusza Kościuszki oraz na Cmentarzu Parafialnym.
 

11 listopada na świecie

Umownie tę datę uznaje się za dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. 102 lata temu w miejscowości Compiègne w pobliżu stacji kolejowej Rethondes podpisano zawieszenie broni pomiędzy krajami skupionymi w tzw. koalicji a Niemcami. Tym samym zakończono I wojnę światową, rozpętaną w 1914 roku. Podpisany rozejm wszedł w życie o godzinie 11:00 na całym obszarze frontu zachodniego.

 

11 listopada w Łęczycy i okolicach

Z racji coraz częstszych wieści z frontu, informujących o kolejnych klęskach Niemiec, Konspiracyjny Komitet Obywatelski w Łęczycy utworzył Straż Bezpieczeństwa Publicznego. Gdy w południe 11 listopada spłynęły wieści z Warszawy, natychmiast przystąpiono do rozbrajania okupanta. Przed wieczorem Łęczyca była wolna.
Działacze Komitetu Obywatelskiego przejęli niemiecki budynek urzędu powiatowego, a władzę formalnie przejął W. Boetticher senior z Pełczysk, uczestnik powstania styczniowego. Na Burmistrza Łęczycy wyznaczono S. Popielawskiego.
 
Niecały dzień później, 12 listopada o godzinie 2 w nocy mieszkańców zbudził ryk syren. Przez miasto przejeżdżał, konwojowany przez niemieckich żołnierzy, pociąg załadowany zbożem. Żołnierze wymuszali, przy użyciu ognia z karabinów, drogę w kierunku Krośniewic, jednak po krótkotrwałej wymianie ognia, Straż Bezpieczeństwa zmusiła Niemców do kapitulacji.
Ponadto, z podmiejskich wsi na pomoc przybyli chłopi uzbrojeni w kosy, cepy, widły i inne narzędzia rolnicze. Chłopskim oddziałem kawalerii dowodzili m.in. S. Młodzianowski, dziedzic z Siedlca (późniejszy rotmistrz Wojska Polskiego) oraz piekarz J. Barański z Topoli Królewskiej. Nie było jednak potrzeby użycia chłopskiej kawalerii w walce, w wyniku czego zakwaterowano ich na dziedzińcu łęczyckiego więzienia.
 
Nocne wydarzenia wpłynęły na liczne wizyty w Łęczycy w ciągu dnia. 12 listopada był bowiem dniem targowym, który służył także jako pretekst do zdobycia informacji na temat wieczornych wydarzeń. Żołnierze niemieccy, którzy mieli do mundurów przypięte czerwone kokardy, próbowali zrobić zakupy na drogę powrotną do „Vaterlandu”. Łęczyccy sprzedawcy niechętnie jednak sprzedawali towary oraz obawiali się brać niemieckie pieniądze.
Święto Niepodległości Łęczyca 2020

Details

Date:
11 listopada, 2020
Event Category:
Website:
https://leczyca.info.pl/

Venue

Łęczyca
ul. Marii Konopnickiej 14
Łęczyca, łódzkie 99-100
+ Google Map

Organizer

Urząd Miejski w Łęczycy
Phone
(24) 721 03 00
Email
kancelaria@leczyca.info.pl
View Organizer Website