Wycieczka CŁT Śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej

W tym roku, z początkiem października, tydzień po kalendarzowej jesieni zawitała jakże oczekiwana Złota Polska Jesień. Temperatura i przebarwienia na drzewach zachęciły do spacerów na łonie natury, wśród parkowych alei i leśnych duktów. Wśród imprez, które dominowały w tym malowniczym czasie, była wycieczka autokarowa zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną „Centralny Łuk Turystyczny”. Prowadziła ona śladami Marii Konopnickiej w 180. rocznicę jej urodzin, po miejscach związanych z pobytem znanej poetki na Ziemi Łęczyckiej. Uczestnikami tej wyprawy byli pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3, im 25 Kaliskiej Dywizji Piechoty. Oprócz wychowawczyń towarzyszyli im rodzice czy dziadkowie w ramach integracji międzypokoleniowej. Działanie realizowane było w ramach konkursu na zadania publiczne z turystyki i krajoznawstwa, i zostało dofinansowane z budżetu miasta Łęczycy.

Wycieczka CŁT śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej

Przy przepięknej pogodzie 6 października 40-osobowa ekipa wyruszyła do Poddębic, gdzie głównym celem był zrewitalizowany Ogród Zmysłów. Dzięki życzliwej pomocy dyrekcji Domu Kultury i Sportu uczestnicy mogli z przewodniczką zapoznać się z historią i wyposażeniem Pałacu Grudzińskich. Ta renesansowa perełka jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta słońca. Przy pamiątkowym kamieniu uświetniającym Marię Konopnicką rozpoczęliśmy wędrówkę fragmentem szlaku pieszego jej imienia, prowadzącym do Bronowa. W międzyczasie cała grupa spotkała się w Teatrze Integracji, znajdującym się w Pijalni Wód Termalnych (dawny kościół ewangelicki). Tu rodzice, dziadkowie i nauczyciele zaprezentowali twórczość naszej poetki recytując jej znane wiersze.

Wycieczka Śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej
Wycieczka Śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej

Dalsza część naszego szlaku wiodła przez kompleksy leśne, około 4 km do siedziby Nadleśnictwa Poddębice w Rodrysinie. Znajduje się tam sala edukacyjna, w której pan leśniczy odpowiedzialny za wiedzę o lesie w interesujący sposób zapoznał młodzież z tematyką łowiectwa i działań służb leśnych. Następnym miejscem było uzdrowisko Uniejów, gdzie gościnne Termy zorganizowały gorący poczęstunek dla uczestników. Ostatnim etapem naszej wyprawy był dworek Marii Konopnickiej w Bronowie, tam autorka „Krasnoludków” i „Sierotki Marysi” mieszkała około 10 lat. Aktualnie znajduje się w nim niewielkie muzeum, w którym można zapoznać się z jej twórczością i eksponatami poświęconymi oświacie okresu międzywojennego. Budynek otoczony jest pięknym parkiem i w akcencie jesiennym stanowił fantastyczne miejsce zabawy dla młodszych uczestników wyprawy.

Wycieczka CŁT śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej

Pełni wrażeń, w dobrych nastrojach i bogatsi o zdobytą wiedzę w terenie uczniowie klasy 1A powrócili do Łęczycy.

Wycieczka CŁT śladami Marii Konopnickiej na Ziemi Łęczyckiej