Wręczenie Nagród im. Benedykta Polaka

w Archikolegiacie w Tumie

Za nami uroczysta gala wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka, która odbyła się w piątek 27 września 2024 w jednym z najważniejszych historycznie obiektów na Ziemi Łęczyckiej – Archikolegiacie w Tumie. To właśnie stąd w 2015 roku ceremonie wręczania nagród rozpoczęły swoją podróż po Polsce, by powrócić do swych korzeni podczas X jubileuszowej edycji.

Celem nagrody jest promocja polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, historycznego znaczenia jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie, w dwóch kategoriach: nagroda dla obywatela polskiego oraz dla obcokrajowca zasłużonego we współpracy z badaczami polskimi. Kapituła może również przyznać Wyróżnienie specjalne. Kapitułę Nagrody tworzą Oddział Polski The Explorers Club, gmina miejska Łęczycapowiat łęczyckiTowarzystwo Naukowe Warszawskie. Przewodniczącym Kapituły jest prof. Mariusz Ziółkowski.

W tym roku nagrodzeni zostali:

  • prof. Tomasz Rutkowski laureat Nagrody głównej w kategorii badacza/eksploratora polskiego. Prof Rutkowski jest wybitnym polskim naukowcem zamieszkałym w Japonii od 1998 roku. Prowadzi badania nad sztuczną inteligencją w instytucie RIKEN AIP, na Uniwersytecie Tokijskim, a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego działalność naukowa skupia się na neurotechnologii, aplikacjach multisensorycznych, sztucznej inteligencji (w szczególności pod kątem wykorzystania jej w zapobieganiu demencji) oraz praktycznych zastosowaniach uczenia maszynowego. Profesor Rutkowki jest również współodkrywcą patentu “Method, System and Program for Signal Extraction”.
  • Państwo Elżbieta i Krzysztof Renikowie – laureaci Wyróżnienia specjalnego w kategorii badacza/eksploratora polskiego –  Pan Krzysztof Renik jest polskim dziennikarzem, pisarzem, teatrologiem oraz publicystą. W Indiach i w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przebywał od 1977 roku. W 2007 roku był pierwszym korespondentem Polskiego Radia w New Delhi oraz przez blisko cztery miesiące korespondentem wojennym w Iraku w 2004 roku. W 2009 r. został laureatem nagrody Polskiego Radia – „Złoty Mikrofon” za mistrzowski warsztat, rzetelność dziennikarską i pasję w przybliżaniu problemów współczesnego świata. Elżbieta Dziuk-Renikowa to polska podróżniczka i fotografik. Autorka zdjęć do wielu czasopism i wydawnictw książkowych. Jej miłością jest głównie Azja, zwiedziła dużą część Indii, Nepal, Myanmar (dawniej Birma),Laos, część Malezji i kawałek Indonezji). Poza tym robiła zdjęcia na Białorusi, na Litwie, w Egipcie i w brazylijskiej Amazonii. Członkini Stowarzyszenia Podróżników „Horyzont”. Jej fotografie pokazywane były w takich miejscach jak: Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk czy gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Była jednym z autorów „Encyklopedii. Świat w przekroju 1988” (Wiedza Powszechna, 1988).
  • dr hab. Tadeusz Gawin – laureat Nagrody głównej w kategorii badacza zagranicznego. Dr hab. Gawin urodził się w Losonie pod Grodnem. Był oficerem wojsk pogranicznych ZSSR, służył na dalekim wschodzie. W latach 1987-1991 pracował w służbie łączności wojsk pogranicznych, a w latach 1988-1990 był przewodniczącym Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza. Był założycielem oraz prezesem Związku Polaków na Białorusi, a obecnie pełni funkcję honorowego prezesa. Jest autorem wielu publikacji, w tym pierwszej w temacie monografii na temat dziejów Polaków na Białorusi.

Ceremonia realizowana była pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Nagroda im. Benedykta Polaka w Archikolegiacie w Tumie

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Pani Anna Krysztofiak – artystka Chóru Filharmonii Łódzkiej, multiinstrumentalistka w zakresie instrumentów dawnych i orientalnych. Pani Anna Krysztofiak wykonuje muzykę tradycyjną na szeregu instrumentów chińskich i japońskich, a także w tradycyjnej technice wokalnej.

Uroczystości związane z wręczeniem Nagród im. Benedykta Polaka kontynuowane były na Zamku Królewskim w Łęczycy.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z wydarzenia: