Kilka dni temu powitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. To niezwykły czas, gdy przyroda po długiej przerwie budzi się do życia i wszystko nabiera soczystych barw. Przyjemna słoneczna aura zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i do odwiedzania różnych miejsc. Co będzie działo się w tym sezonie w naszych okolicach? Gdzie warto się wybrać? Pragniemy przedstawić Wam wybrane wiosenne wydarzenia w Centrum Polski.

 

Wiosenne wydarzenia w Centrum Polski

 

Atrakcje w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku koło Łęczycy

wiosenne wydarzenia w Centrum Polski

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi wraz z „Łęczycką Zagrodą Chłopską” zapraszają na szereg atrakcji tej wiosny:

  • Otwarcie sezonu: 2 kwietnia 2019
  • Wielkanoc w Kwiatkówku: 22 kwietnia
  • Majówka w Zagrodzie: 27 kwietnia – 5 maja 

Znajdujący się niemal w bezpośrednim sąsiedztwie archikolegiaty w Tumie Skansen „Łęczycka zagroda chłopska” w Kwiatkówku wznawia działalność po zimowej przerwie. Odwiedzający go turyści mogą tu dowiedzieć się, jak pod koniec XIX wieku żyli i pracowali mieszkańcy Ziemi Łęczyckiej. W skansenie można obejrzeć rekonstrukcję chałupy, stojącej niegdyś we wsi Chorki w gminie Grabów wraz z wyposażeniem, wielofunkcyjnego budynku inwentarskiego i stodoły ze wsi Łęka (gm. Łęczyca), wiatraka, który jeszcze kilka lat temu stał we wsi Zawada (mielił zboże do 1957 roku), kuźnię, olejarnię, piece chlebowy i garncarski.

Zapraszamy do zobaczenia krótkiej relacji z Igrzysk Gier Dawnych, które odbyły się w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej 1 września 2018:

Pragniemy zaprosić Was na kolejne wiosenne wydarzenia w Centrum Polski, o nieco innym, sportowym charakterze:

VII Wyrypa Łęczycka

7. już edycja Wyrypy Łęczyckiej odbędzie się na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w dniach 5-6 kwietnia 2019.  Organizatorem jest Zarząd Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy.

X Rajd „Z Jajem”

Zmagania tegorocznego Rajdu „Z Jajem” rozgrywać się będą w dniu 13 kwietnia 2019 na terenie Łęczycy i Gminy Parzęczew. Zarząd Oddziału PTTK „Ziemi Łęczyckiej” w Łęczycy oraz Gmina Parzęczew serdecznie zapraszają.

Święto Palanta w Grabowie

W Grabowie Wielkanoc trwa o jeden dzień dłużej… Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Grabowie i Gmina Grabów zapraszają na Święto Palanta, które odbędzie się tradycyjnie we wtorek tuż po świętach Wielkanocnych – 23 kwietnia 2019.

Atrakcje w Tumie koło Łęczycy

wiosenne wydarzenia w Centrum Polski
wiosenne wydarzenia w Centrum Polski
wiosenne wydarzenia w Centrum Polski

Majestatyczna Archikolegiata w Tumie należąca do Parafii w Tumie, to miejsce wielu wyjątkowych spotkań i wydarzeń. Kiedy szczególnie warto udać się w jej progi?

 

  • Otwarcie sezonu turystycznego w Tumie – 27 kwietnia
  • Projekt IV TUM JEST – 1 maja
wiosenne wydarzenia w Centrum Polski

PROJEKT IV TUM JEST – odkryj, poczuj, smakuj średniowiecze – to jedyny w swoim rodzaju festiwal kultury średniowiecza odbywający się w Tumie. Nieodłącznymi akcentami festiwalu są XIII – wieczne rzemiosło, sztuka kulinarna, muzyka i zwyczaje rycerskie (kowale, rycerze, rzemieślnicy). Wydarzenie zorganizowane zostanie w 100. rocznicę Województwa Łódzkiego.

 

Powyższe propozycje przedstawiają się naprawdę interesująco i mamy nadzieję, że z nich skorzystacie 🙂

Zapraszamy także do śledzenia naszego fanpage’a (link)

Spotkajmy się wiosną w Centrum Polski!