Uzdrowisko Termalne Uniejów

Od 2012 r. Uniejów jako pierwsze miasto w Polsce posiada status uzdrowiska termalnego. Dzięki śmiałym inwestycjom w rozwój turystyki i różnorodnemu wykorzystaniu wody termalnej, możemy zobaczyć nowe oblicze miejscowości. Trzytysięczny Uniejów od ponad 10 lat zdecydowanie nabiera drugiego oddechu. Będąc w Uniejowie nie sposób nie wybrać się do słynnego kompleksu basenów termalnych – Termy Uniejów. Polecamy również odwiedziny w historycznym Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Zagrodzie Młynarskiej, gdzie przeniesiecie się w świat z początków zeszłego wieku. W obydwu obiektach jest możliwość noclegu, podobnie jak w rekomendowanym przez nas ApartHotel Termy Uniejów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i fotografiami najciekawszych atrakcji Uniejowa.

Termy Uniejów

Termy Uniejów_Centralny Łuk Turystyczny

Termy w Uniejowie to kompleks termalno-basenowy, który jest położony u podnóża XIV – wiecznego Zamku. W jego otoczeniu znajduje się XIX-wieczny park. W uniejowskich termach możesz zażyć gorących kąpieli w leczniczych solankach termalnych. W kompleksie znajdują się nowe baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Baseny otwarte zostały połączone z budynkiem basenów krytych i zasilane są leczniczą solanką termalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, baseny mogą funkcjonować przez cały rok niezależnie od pogody. W kompleksie znajduje się również basen solankowo-uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą. Łączna powierzchnia lustra wody we wszystkich strefach to około 1500 m2.

Po chwilach relaksu spędzonych w nieckach basenowych oraz w strefie saun, zapraszamy na pyszne posiłki do restauracji z jedynym w Polsce czasem niepłatnym.

Zamek Uniejów

zamki w Centrum Polski_Uniejów
Uniejowski zamek zaliczany jest do najciekawszych i najbardziej wartościowych pod względem historycznym, architektonicznym i widokowym zabytków Ziemi Łódzkiej. Swą sławę zawdzięcza długim dziejom, ciekawej bryle i malowniczemu powiązaniu z krajobrazem: rzeką i jej łęgami oraz parkiem, tworzącym wespół wartościowy kompleks historyczno-przyrodniczy.
 
W początkowym okresie jednym z podstawowych zadań zamku była ochrona skarbów kościoła gnieźnieńskiego przechowywanych tutaj podczas rozruchów społecznych i wojen. Do XVI w. zamek wykorzystywano do tego celu aż dziesięciokrotnie. W XIX w. po przekazaniu zamku estońskiemu generałowi Karolowi Toll, osiadł tu jego syn Aleksander, który dokonał niezbędnych remontów i modnie ukształtował romantyczny zespół parkowy. W 20-leciu międzywojennym w zamku funkcjonowała szkoła z pensjonatem, a podczas okupacji składowano w nim zboża i węgiel. W latach 1956-67 gmach wyremontowano, a następnie adaptowano na archiwum, później zaś na obiekt hotelowo-gastronomiczny. Tę funkcję pełni on do dziś.
zamki w Centrum Polski_Uniejów
Zamek po renowacji oferuje pobyt w trzech apartamentach średniowiecznych, trzech eklektycznych oraz piętnastu pokojach, utrzymanych w historycznym stylu. Mediewalne apartamenty otrzymały nazwy królewskich patronów: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Kazimierza Jagiellończyka. Część eklektyczna to nocleg w pokojach Rubinowym, Złotym i Szmaragdowym.
Zapraszamy do Restauracji Herbowej na Zamku w Uniejowie. To miejsce, które łączy w sobie doskonałą kuchnię, niepowtarzalny klimat i niezwykłą historię uniejowskiego zamku. Menu komponowane jest w zgodzie ze zmieniającymi się porami roku – do potraw wykorzystujemy świeże, głównie lokalne produkty. Kuchnia restauracji Herbowej łączy nowoczesne trendy ze staropolskimi, tradycyjnymi przepisami.

Zagroda Młynarska w Uniejowie

Noclegi jedzenie i życie jak dawniej

Zagroda Młynarska w Uniejowie to zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego.
Są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.
W dworze urządzone zostały pokoje noclegowe dla turystów. Także w wiatraku z Chorzepina istnieje możliwość noclegu w niezwykle oryginalnej scenerii zabytkowych urządzeń napędowych młyna. Z kolei wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba. Wytwarzany według tradycyjnej receptury oferowany jest naszym gościom w przystępnej cenie.
Stodoła to miejsce, gdzie odbywają się zajęcia z wypieku podpłomyków . W stodole znajduje się ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych oraz bogata kolekcja dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Budynek inwentarski pełni funkcję stajni. Okoliczne malownicze tereny i piękna nadwarciańska przyroda stwarzają znakomite warunki dla rekreacji konnej.

Aparthotel Termy Uniejów

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Aparthotel Termy Uniejów powstał z myślą o relaksie i wypoczynku. Pomysł na budowę Aparthotelu „Termy Uniejów” pojawił się w 2015 roku podczas budowy ostatnich 2 bloków termalnych, których pomysłodawcą i realizatorem była Spółka „Termy Uniejów”. Na powierzchni 1,5 hektara, w najlepszej lokalizacji w uzdrowisku w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu termalno-basenowego (100 m) strefy uzdrowiskowej A, powstał obiekt w standardzie czterogwiazdkowego hotelu, którego otwarcie miało miejsce w drugiej połowie 2019 roku.

Hotel oferuje 344 miejsc noclegowych dla gości oraz 172 pokoje wykończone w wysokim standardzie.

Na gości czeka nowoczesne Centrum Konferencyjne o powierzchni 745m2. Tworzą go 4 wyciszone i klimatyzowane sale, a także strefa work zone oraz foyer.

Na terenie hotelu znajduje się także m.in. basen i restauracja.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Aktualności

Jak dojechać

Zobacz i napisz

termy@uniejow.pl

Zadzwoń

}

Godziny otwarcia

10:00 – 22:00

Centralny Łuk Turystyczny to również wiele innych atrakcji.

Lokalna Organizacja Turystyczna

"Centralny Łuk Turystyczny"

Urząd Miejski w Łęczycy
Pokój 51
ul. Marii Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca

 (24) 721 03 11

 centralnyluk@gmail.com

Regon: 100985783, NIP: 5070084111, KRS: 0000367876