Od 2012 r. Uniejów jako pierwsze miasto w Polsce posiada status uzdrowiska termalnego. Dzięki śmiałym inwestycjom w rozwój turystyki i różnorodnemu wykorzystaniu wody termalnej, możemy zobaczyć nowe oblicze miejscowości. Trzytysięczny Uniejów od ponad 10 lat zdecydowanie nabiera drugiego oddechu. Będąc w Uniejowie nie sposób nie wybrać się do słynnego kompleksu basenów termalnych – Termy Uniejów. Polecamy również odwiedziny w historycznym Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich oraz Zagrodzie Młynarskiej, gdzie przeniesiecie się w świat z początków zeszłego wieku. W obydwu obiektach jest możliwość noclegu, podobnie jak w rekomendowanym przez nas ApartHotel Termy Uniejów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i fotografiami najciekawszych atrakcji Uniejowa.
Termy Uniejów
Termy w Uniejowie to kompleks termalno-basenowy, który jest położony u podnóża XIV – wiecznego Zamku. W jego otoczeniu znajduje się XIX-wieczny park. W uniejowskich termach możesz zażyć gorących kąpieli w leczniczych solankach termalnych. W kompleksie znajdują się nowe baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej. Baseny otwarte zostały połączone z budynkiem basenów krytych i zasilane są leczniczą solanką termalną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, baseny mogą funkcjonować przez cały rok niezależnie od pogody. W kompleksie znajduje się również basen solankowo-uzdrowiskowy z ciepłą wodą oraz niezależny basen wewnętrzny z częścią ogólną i dziecięcą. Łączna powierzchnia lustra wody we wszystkich strefach to około 1500 m2.
Po chwilach relaksu spędzonych w nieckach basenowych oraz w strefie saun, zapraszamy na pyszne posiłki do restauracji z jedynym w Polsce czasem niepłatnym.
Aktualności
Jak dojechać
Zamek Uniejów
Zagroda Młynarska w Uniejowie
Zagroda Młynarska w Uniejowie to zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego.
Są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.
W dworze urządzone zostały pokoje noclegowe dla turystów. Także w wiatraku z Chorzepina istnieje możliwość noclegu w niezwykle oryginalnej scenerii zabytkowych urządzeń napędowych młyna. Z kolei wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba. Wytwarzany według tradycyjnej receptury oferowany jest naszym gościom w przystępnej cenie.
Stodoła to miejsce, gdzie odbywają się zajęcia z wypieku podpłomyków . W stodole znajduje się ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych oraz bogata kolekcja dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Budynek inwentarski pełni funkcję stajni. Okoliczne malownicze tereny i piękna nadwarciańska przyroda stwarzają znakomite warunki dla rekreacji konnej.
Aparthotel Termy Uniejów
Aparthotel Termy Uniejów powstał z myślą o relaksie i wypoczynku. Pomysł na budowę Aparthotelu „Termy Uniejów” pojawił się w 2015 roku podczas budowy ostatnich 2 bloków termalnych, których pomysłodawcą i realizatorem była Spółka „Termy Uniejów”. Na powierzchni 1,5 hektara, w najlepszej lokalizacji w uzdrowisku w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu termalno-basenowego (100 m) strefy uzdrowiskowej A, powstał obiekt w standardzie czterogwiazdkowego hotelu, którego otwarcie miało miejsce w drugiej połowie 2019 roku.
Hotel oferuje 344 miejsc noclegowych dla gości oraz 172 pokoje wykończone w wysokim standardzie.
Na gości czeka nowoczesne Centrum Konferencyjne o powierzchni 745m2. Tworzą go 4 wyciszone i klimatyzowane sale, a także strefa work zone oraz foyer.
Na terenie hotelu znajduje się także m.in. basen i restauracja.
Spycimierz
Spycimierz wzmiankowany licznie przez polskich kronikarzy epoki średniowiecza, stanowił własność arcybiskupów gnieźnieńskich oraz władców Polski. Jego strategiczne położenie przyczyniło się do umiejscowienia przy osadzie grodu pierścieniowego, który z czasem stał się siedzibą kasztelanów spycimierskich. Z czasem gród przebudowano tworząc w miejscu starego grodu, nowoczesne grodzisko stożkowe w typie motte. Sam tytuł kasztelana spycimierskiego był godnością senatorską, którą utrzymano w państwie polskim aż do końca istnienia I Rzeczypospolitej. Zgodnie z najstarszymi wzmiankami to również tutaj miał znajdować się pierwszy w Polsce zegar słoneczny. Będąc w Spycimierzu warto wybrać się na spacer po osadzie, odwiedzić miejsce dawnego grodu kasztelańskiego czy wreszcie wstąpić do nowo otwartego kompleksu Centrum Spycimierskie Boże Ciało. Przez miejscowość przebiega ciekawy szlak turystyczny „Spycimierska Droga”, z kilkunastoma historycznymi tablicami.
Siła tradycji.
Jak powstają spycimierskie dywany kwiatowe na procesję Bożego Ciała? Zobacz materiał filmowy.
Realizacja reportażu: SowiWeb
Centrum Spycimierskie Boże Ciało
Centrum Spycimierskie Boże Ciało, to nowy budynek muzealno – edukacyjny zlokalizowany w samym centrum historycznego Spycimierza. W jego wnętrzach na zwiedzających czekają trzy wystawy stałe oraz solidna dawka wiedzy. Odwiedzając Centrum Spycimierskie turyści poznają 200-letnią tradycję spycimierskiego Bożego Ciała, zwyczaje kwiatowe na świecie oraz inne tradycje i zwyczaje z Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, takie jak: szopkarstwo krakowskie, bartnictwo, sokolnictwo, a także plecionkarstwo, koronczarstwo, snutkarstwo, zabawkarstwo i wiele innych. We wnętrzach obiektu znalazły się również wystawy historyczne i archeologiczne z wyjątkowymi zabytkami z regionu. Ważnym elementem zwiedzania są liczne eksponaty i sprzęty interaktywne. Dla przybywających grup w Centrum przygotowane zostały oferty warsztatów edukacyjnych.
W Centrum Spycimierskim czekają na Państwa trzy wystawy stałe:
- sala poświęcona tradycjom kwiatowym i procesji Bożego Ciała,
- sala dziedzictwa niematerialnego poświęcona polskim tradycjom,
- sala archeologiczna.
Spycimierskie Centrum zaprasza:
Od poniedziałku do piątku
w godzinach: 9:00-16:00
W weekendy
w godzinach: 10:00 – 15:00
Jak dojechać
Centralny Łuk Turystyczny to również wiele innych atrakcji.



Lokalna Organizacja Turystyczna
"Centralny Łuk Turystyczny"
Urząd Miejski w Łęczycy
Pokój 51
ul. Marii Konopnickiej 14, 99-100 Łęczyca
centralnyluk@gmail.com
Regon: 100985783, NIP: 5070084111, KRS: 0000367876