Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej

Liczne średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej to już wieloletnia tradycja w sezonie wakacyjnym. Do Łęczycy i Besiekier zjeżdżają się fani średniowiecznego rycerstwa, rzemiosła, sztuk walki, jazdy konnej, łucznictwa… Długo by wymieniać 🙂

XX Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Królewskim w Łęczycy

W tym roku w Łęczycy odbył się jubileuszowy, już XX Międzynarodowy Turniej Rycerski. Wśród gości i uczestników znaleźli się m.in.: ciężkozbrojni Rycerze Gniewu, Grupa AMM Archery z jedną z najlepszych łuczniczek świata Anną Sokólską oraz Michałem Piaskiem. Byli to ponadto:  Apolinarski Group, który zaprezentował pokaz dżygitówki i kaskaderki konnej; Akademia Szermierzy, czeska grupa Vancos, polska grupa Sagittari St. Georgi. Nowością tegorocznego Turnieju były pokazy tajemnej wiedzy w wykonaniu Ars Alchemia. Pojedynki rycerskie stoczyły dwa bractwa: Poczet herbu Sobol oraz Leo Corde. Wieczorem na dziedzińcu zamkowym pojawił się ogień. Grupa Tancerzy Ognia Arta Foc zaprezentowała spektakl, jakiego jeszcze w czasie dwudziestoletniej historii Turniejów Rycerskim na zamku łęczyckim nie było.

Poniżej wstęp do fotografii z jubileuszowej XX edycji turnieju:

Jednak najbardziej zachęcamy Was do zobaczenia krótkiej relacji filmowej z turnieju zrealizowanej dla organizatora wydarzenia, Muzeum w Łęczycy:

X Turniej Rycerski na Zamku w Besiekierach

Besiekiery też mogą poszczycić się wspaniałym średniowiecznym turniejem rycerskim. W tym roku na terenie Ruin Zamku w Besiekierach, tuż obok Siedliska Besiekiery, w dniach 1-2 września odbyła się jubileuszowa, X edycja Turnieju Rycerskiego. Organizatorami wydarzenia byli Bractwo Rycerskie Konfraternia Burgus Carpinei, Stowarzyszenie Ordo Gladii oraz Gmina Grabów.

Poniżej kilka fotografii dronowych ukazujących turniej na tle magicznej scenerii:

Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej
Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej
Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej
Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej

Krótki spot – zajawka X Turnieju Rycerskiego na Zamku w Besiekierach – z ujęciami dronowymi:

Ale to nie koniec średniowiecznych wydarzeń odbywających się na Ziemi Łęczyckiej…

V Igrzyska Gier Dawnych w Skansenie „Łęczycka Zagroda Chłopska”

Tego lata, równolegle do X Turnieju Rycerskiego na Zamku w Besiekierach, 1-2 września rozgrywały się Igrzyska Gier Dawnych. Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” znajdujący się w Tumie pod Łęczycą gościł pasjonatów średniowiecza zarówno z Polski jak i z zagranicy – Włoch, Grecji i Wielkiej Brytanii. Mieliśmy okazję podziwiać emocjonujące gry rodem ze średniowiecza (w tym Kubb, historyczne kręgle, strzelanie z łuku), czy teatr średniowieczny. Można było również zawędrować do wioski historycznej i zobaczyć wspaniałe wytwory rzemieślnicze. Wśród uczestników znaleźli się: Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Kultury i Rzemiosł Dawnych „Wici”, Zgromadzenie Wojów i Rycerzy Grodu Tura. Nad organizacją wydarzenia czuwał Leśny Witeź – Rekonstrukcja Historyczna.
Zobaczmy to raz jeszcze:

Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej
Średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej

Na zakończenie krótka relacja z V Igrzysk Gier Dawnych w Tumie Łęczycą:

Jak widzicie, średniowieczne eventy na Ziemi Łęczyckiej obfitują w liczne, spektakularne pokazy i każdy znajdzie tu coś dla siebie 🙂 Tych, co nie byli w tym roku, zapraszamy za rok na spotkanie ze średniowiecznym światem w otoczeniu wspaniałych zamków w Łęczycy i Besiekierach.

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem o wielkiej postaci historycznej Ziemi Łęczyckiej, Benedykcie Polaku.