Maria Konopnicka w centrum Polski

Z okazji 180. rocznicy urodzin naszej wielkiej poetki Marii Konopnickiej, rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem jej imienia. Na tereny między Uniejowem a Łęczycą dotarła jako 20-latka za sprawą małżeństwa z Jarosławem Konopnickim, dziedzicem majątku w Bronowie. Przez 10 lat jej wrażliwy charakter kształtował się wśród wiejskich krajobrazów otaczających dworskie okolice. W wyniku problemów finansowych i rozgrywek politycznych rodzina Konopnickich na kolejne 5 lat zamieszkała w oddalonym od Bronowa o 15 km Gusinie. Tu jej twórczość literacka nabierała kunsztu literackiego. W czasie jej pobytu na nowym miejscu, po raz pierwszy pod jej nazwiskiem ukazał się jej wiersz „W górach”. Okres obecności na naszej ziemi to wiele czasu poświęconego na dalsze wycieczki i spacery po okolicach. Swoje refleksje przelewała na strofy wierszy.

Na terenie Centralnego Łuku Turystycznego odnajdziemy liczne miejsca powiązane z tą wspaniałą patriotką i poetką. Wykorzystując ten potencjał zaplanowaliśmy zorganizowanie kolejnego, już IX Rajdu Rowerowego, tym razem o nazwie „Śladami Marii Konopnickiej po Centralnym Łuku Turystycznym”.

Rajd rowerowy Śladami Marii Konopnickiej po CŁT

IX Środkowopolski Rajd Rowerowy „Śladami Marii Konopnickiej po Centralnym Łuku Turystycznym”

Wykorzystując piękną sierpniową aurę w ostatni wakacyjny piątek około 40 rowerzystów spod Urzędu Miasta w Łęczycy wyruszyło na 50-kilometrową trasę. Wiodła ona krawędzią malowniczej Pradoliny Warszawsko Berlińskiej. Na odcinku 15 km przebieg trasy pokrywała się z zielonym szlakiem pieszym „Bitwy nad Bzurą” – (Uniejów – Łęczyca – Ozorków – Modlna – Biała – Stryków) wytyczonym przez LOT „CŁT” w ramach środków Województwa Łódzkiego. Po drodze turyści mogli zapoznać się z jednym z ośmiu drewnianych kościółków pw. św. Marii Magdaleny w Leźnicy Małej, uwzględnionym na szlaku kulturowym „Sakralnej architektury drewnianej Ziemi Łęczyckiej” dofinansowanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

rajd rowerowy CŁT
Rajd rowerowy Śladami Marii Konopnickiej po CŁT
rajd rowerowy cłt

Kolejny odcinek to przepiękna przeprawa przez bogatą przyrodniczo Naturę 2000 od miejscowości Bronno do miejscowości Łęka. Na północnej krawędzi Pradoliny przebiegał równoleżnikowo w odległych czasach historycznych Trakt Królewski a obecnie przechodzi żółty „Bursztynowy” szlak rowerowy (odcinek nadnerzańsko – bzurzański ). Dalej trasa ze słońcem prowadziła nas do Grabowa, gdzie dla uczestników rajdu w Gminnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym czkały zimne napoje i pyszne ciasta pochodzące z własnych wypieków.

Po miłym przyjęciu i spotkaniu z Królem Palanta udaliśmy się w kierunku południowym, wojewódzkim, niebieskim szlakiem rowerowym „W Centrum Polski”. I tu ponownie uczestnicy mogli być pod wrażeniem krajobrazu i przyrody Pradoliny, przekraczając Kanał Królewski i koryto rzeki Ner. Atrakcjami po drodze był pięknie usytuowany zabytkowy kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzisku. W niedalekiej odległości za majestatyczną budowlą, na niewielkim wzniesieniu usytuowana była kaplica cmentarna, do której przytulone były stare grobowce. Miejsce to w czasie pobytu w Gusinie często odwiedzała poetka, umieszczając spostrzeżenia w swojej twórczości.

Historie związane z czasem zamieszkania Konopnickiej na tym terenie interesująco opowiedzieli przedstawiciela Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Świnickiej. Sielankowy klimat tych opowieści zaburzyła wizja lokalna aktualnego stanu dworu popadającego w głęboką ruinę. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach i przez brak stosownych zabezpieczeń i konserwacji jest w tragicznych warunkach.

Ostatni odcinek pokonaliśmy przez Świnice Warckie, odwiedzając Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny docierając do Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Stemplewie. Przez dwa kolejne dni miała to być nasza baza wypadowa na dalsze etapy rajdu. Miejsce ukryte od wielkich aglomeracji, na skraju lasu stanowi świetne miejsce na plenerową organizację takich wydarzeń turystycznych. Znaczna przestrzeń, którą obejmuje infrastruktura placówki pozwoliła na zorganizowanie wieczornego ogniska, gdzie przy dźwiękach gitary uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych. Przed częścią artystyczną Gminny Ośrodek Kultury w Świnicach Warckich przygotował blok konkursów poświęconych bohaterce naszego rajdu. W zabawny i interesujący sposób toczyła się rywalizacja między uczestnikami startującymi w imprezie.

Na sobotę 27 sierpnia zaplanowano ambitny program, w związku z czym już od godzin porannych rajdowicze ruszyli wojewódzkim, niebieskim szlakiem rowerowym „Gorących Źródeł” do Uniejowa.

Rajd rowerowy CŁT 2022 Śladami Marii Konopnickiej (1)
Rajd rowerowy CŁT 2022 Śladami Marii Konopnickiej

Czekała tam niespodzianka, gdyż rowery zostały zamienione na kajaki i po podwiezieniu autokarem do Księżych Młynów, uczestnicy spłynęli na 12 km odcinek szlaku kajakowego rzeki Warty do Uniejowa. Przy przepięknej pogodzie, z wielką radością 3 godzinną trasę rowerzyści przy pomocy wioseł pokonali dzięki firmie VattenBall z Uniejowa.

Po wodnej sielance, kontynuacja trasy rowerowej prowadziła ponownie rowerowym szlakiem „Bursztynowym” aż do Zbiornika Jeziorsko. Podziwiając nad akwenem wodnym urozmaicone gromady ptactwa kontynuowaliśmy jazdę po drugiej stronie Warty rowerowym szlakiem „Gorących Źródeł” do ośrodka „Vantur” w Księżych Młynach. Tam na postoju czekała dla nas ciepła strawa i zimna woda z lodem, która miała ze względu na odczuwalną temperaturę ogromne wzięcie. Nasza trasa prowadziła później zielonym szlakiem rowerowym „Po Ziemi Poddębickiej” pięknym nadwarciańskim kompleksem leśnym do miejscowości Dzieżązna. Od miejscowości Krępa ponownie spotkaliśmy się z wytyczonym szlakiem rowerowym „Gorących Źródeł” Jego przebieg prowadził nas bocznymi drogami po malowniczych terenach urozmaiconych lasami Nadleśnictwa Poddębice w Niewieszu i Biernacicach.

Prawie 70 km trasę rowerową i 12 km po wodzie, z odczuwalnym wysiłkiem nóg i ramion, lecz w pełni pozytywnych emocjach zakończyliśmy szczęśliwie na naszej bazie w Stemplewie. Po zjedzeniu pysznej zupy gulaszowej przygotowanej w Zajeździe „Zacisze”, w Domaninie czekała nas jeszcze jedna atrakcja przygotowana przez Gminne Centrum Kultury w Świnicach Warckich. Na profesjonalnym sprzęcie odbyła się projekcja filmu pod przepięknie rozświeconym gwiazdami niebie.

rajd rowerowy cłt
rajd rowerowy cłt

Niedziela 28 sierpnia przywitała nas kolejnym pogodnym dniem i po ogarnięciu naszej przyjaznej bazy wyruszyliśmy w kierunku Łęczycy. Tu ponownie towarzyszył nam wojewódzki, niebieski szlak rowerowy „Gorących Źródeł”.

Na początku zaprowadził nas do pierwszej siedziby Marii Konopnickiej na tym terenie, posiadłości w Bronowie, położonej w rozległym parku podworskim. Już od lat 60 mieściła się tam Izba Pamięci przy funkcjonującej tam szkole podstawowej a od połowy 90 Muzeum Oświatowe. Z lipcem 2000 roku organem prowadzącym jest Zarząd Województwa Łódzkiego. Uczestnicy rajdu zwiedzając wystawę mogli zapoznać się z interesującymi zbiorami poświęconymi poetce i systemowi edukacji. To klimatyczne miejsce pozwoliło na uzupełnienie wiadomości o autorce Roty, tak potrzebnych przy rozwiązywaniu konkursu wiedzy, o życiu i twórczości Konopnickiej.

Dalej trasa prowadziła malowniczą doliną Neru, mijając interesujące konstrukcje i zabudowania zabytkowego, drewnianego młyna na tej rzece, w Wilkowicach. Ostatnia część trasy prowadziła po spokojnych drogach gminy Wartkowice i Łęczyca, gdzie prawie po 50 km dotarliśmy do cel naszej imprezy. Paradnym przejazdem ulicami miasta zajechaliśmy pod ratusz na Placu Tadeusza Kościuszki. Tam pod parasolami „Naleśnikarni” czekała wyborna lemoniada i pyszne firmowe naleśniki.

Podsumowanie rajdu odbyło się w Sali Reprezentacyjnej ratusza miejskiego, gdzie ogłoszono wyniki konkursu i nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy. Po kilku pamiątkowych, wspólnych fotografiach rowerowi uczestnicy IX Środkowopolskiego Rajdu Rowerowego „Śladami Marii Konopnickiej po Centralnym Łuku Turystycznym” umawiając się na spotkanie za rok, na X Jubileuszowej edycji, w dobrych nastrojach rozjechali się do domów.

Rajd rowerowy CŁT województwo łódzkie
Rajd rowerowy Śladami Marii Konopnickiej po CŁT_woj. łódzkie

Trzydniowa przygoda turystyczna między Bzurą, Nerem a Wartą przeszła do historii. Uczestnicy rekrutujący się w większości z klubów i stowarzyszeń rowerowych, jak zwykle wykazali się dużym doświadczeniem i profesjonalnym zachowaniem na trasie Rajdu zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa. Jazda w takiej grupie była przyjemnością. Najwięcej turystów tradycyjnie dotarło z Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK im. Henryka Gintera, dopisali przedstawiciele kutnowskiego „Bike Club” i PTTK, płockiego „BeneqTeam”, sekcja cyklistów „Relaks” działająca przy Towarzystwie Przyjaciół Wielunia, Rodzinne Rajdy Rowerowe Golina. Udział wzięli również turyści lokalni z Łęczycy i Ozorkowa, byli tudzież rowerzyści z odległego Otwocka czy Ustki. Znalazł się po raz kolejny na naszej imprezie kolarz z egzotycznej Delhi.

W związku, że impreza przebiegała na terenach członków naszej organizacji chcemy podziękować za zaangażowanie samorządowców, Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Grabów i Gminnego Ośrodka Kultury Świnice Warckie. Jak zawsze duże wsparcie przy organizacji rajdu udzielił PKS Łęczyca zabezpieczając samochód serwisowy z niezastąpionym panem Markiem. W klimat piosenki turystycznej na piątkowym ognisku wprowadzili nas organizatorzy Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „Nocnik” Maciek i Krzysiek. Jak zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie LGD „Prym” z Parzęczewa i Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Z Ikrą”, na którego obszarze odbywał się rajd. Niewątpliwym atutem imprezy było miejsce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Stemplewie, gdzie dzięki szefostwu i Stowarzyszeniu „Mamy Wielkie Serca” czuliśmy się jak w domu (może za wyjątkiem krioterapii), z którą musiał zapoznać się każdy uczestnik porannych czy wieczornych zabiegów higienicznych. W miejscu tym nie można zapomnieć o pomocy Zarządu Województwa Łódzkiego czy wsparciu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego, dzięki którym uczestnicy mogli otrzymać pamiątki rajdowe i nagrody zdobyte w konkursach rozgrywanych w trakcie rajdu.

województwo łódzkie
Logo Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego ROTWŁ
Świnice Warckie
Grabów
Łęczyca
Prym
Z Ikrą
Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca

Począwszy od pogody, poprzez pięknie poprowadzoną trasę, wytrawnych uczestników, atrakcje i niespodzianki w trakcie przebiegu imprezy oraz prawdziwie turystyczną atmosferę można było by tylko pozazdrościć organizatorom i życzyć kontynuowania tak dobrej passy w edycji jubileuszowej rajdu.

Rajd rowerowy CŁT woj. łódzkie