Za nami Rajd Rowerowy „Na dwóch kółkach po Powiecie Poddębickim i Łęczyckim” zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego „Łódzkie na plus”

W pierwszą sobotę wakacji 26 czerwca 2021 około 150 rowerzystów z różnych stron województwa łódzkiego (i nie tylko) wyruszyło z poddębickiego „Ogrodu Zmysłów” spod prześlicznego pałacu Grudzińskich, na zaplanowaną 60 kilometrową trasę.

Rajd rowerowy “Na dwóch kółkach po Powiecie Poddębickim i Łęczyckim”
Rajd rowerowy CŁT 2021_Pałac Grudzińskich

Atrakcyjna trasa przebiegająca przez ziemię poddębicką i łęczycką, niewątpliwie należała do atutów imprezy. Przygotowaliśmy ją w oparciu o istniejące szlaki turystyczne regionu, które na różnych fragmentach nieco weryfikowaliśmy. I tak pierwszy odcinek od Poddębic, to szlak pieszy im. M. Konopnickiej (niebieski), fragmentem malowniczo przechodzący przez kompleks leśny Rodrysin i Napoleonów. Kilkukilometrowy odcinek pozwolił uczestnikom na bliskie spotkanie z osobliwymi walorami przyrodniczymi tego terenu. Po dotarciu do bogatego w historię Niewiesza kontynuowaliśmy jazdę szlakiem rowerowym „Gorących Źródeł” (niebieski) prowadzącym do Uniejowa. 

Rajd rowerowy Na dwóch kółkach po Powiecie Poddębickim i Łęczyckim

Perła uzdrowisk przywitała uczestników dywanami kwiatów i wakacyjnym klimatem.

Rajd rowerowy CŁT 2021_Uniejów
Rajd rowerowy CŁT 2021_Uniejów

Po postoju na odpoczynek, lody i wysłuchanie krótkiej lekcji historii na rynku Uniejowskim, ruszyliśmy dalej. Dalsza trasa to odcinek międzyregionalnego szlaku rowerowego „Bursztynowego” (żółtego), który zaprowadził uczestników na posiłek i zaplanowane atrakcje do Stemplewa. Tu bardzo serdecznie przyjęli nas gospodarze Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych i Rehabilitacyjnych w Stemplewie. Posiłek umilił występ lokalnego zespołu muzycznego „Świniczanki” oraz prezentacja dotycząca historii województwa łódzkiego.

Rajd rowerowy CŁT 2021_Stemplew

Po solidnym obiedzie, wzmocnieni dodatkowo owocami wyruszyliśmy w dalszą drogę.
Szlak rowerowy łącznikowy (czarny) doprowadził nas do szlaku rowerowego „W Centrum Polski” (niebieski). W Głogowcu zwiedziliśmy dom urodzenia siostry Faustyny Kowalskiej. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o życiu świętej oraz o terenie gminy Świnice Warckie.

Rajd rowerowy CŁT 2021_Świnice Warckie

Dalej przez Dzierżawy do Wartkowic prowadził szlak pieszy imienia św. Faustyny Kowalskiej. W Wartkowicach spotykaliśmy kolejny, lokalny szlak rowerowy „Po Ziemi Poddębickiej” (zielony) przechodzący wzdłuż rozległej doliny rzeki Ner, przecinając ją przy malowniczym, zabytkowym, drewnianym młynie w Wilkowicach. Ostatni odcinek wiodący do mety rajdu to ścieżka rowerowa ciągnąca się do Poddębic od północy przez Sworawę.

Rajd rowerowy CŁT 2021 "Po Ziemi Poddębickiej"

Podsumowując imprezę, pragniemy przede wszystkim podziękować uczestnikom, tym miejscowym, jak i również tym, którzy dotarli na start w Poddębicach różnymi środkami lokomocji. Wiele determinacji wykazała obsługa tras, zabezpieczająca prawidłowy przebieg rajdu i bezpieczeństwo uczestników, potwierdzając, że zawsze na nich można polegać. Jednocześnie wielki ukłon dla służb ratunkowo – medycznych, będących w ciągłym pogotowiu wśród rowerzystów jak i w wozie serwisowym. Czuwający wolontariusze to ratownicy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łęczycy. Nie mogło na takiej imprezie zabraknąć serwisu technicznego, podążającego za uczestnikami i wspierającego w potrzebie. To zasługa niezastąpionego kierowcy łęczyckiego PKS Marka i właściciela serwisu rowerowego Artura. Trudne ale jakże ważne zadanie miał również nasz specjalista od dokumentowania fotograficznego i filmowego przebiegu rajdu, Przemek z zaprzyjaźnionej Agencji Marketingowej „SowiWeb”, który musiał przemieszczać się pomiędzy uczestnikami rajdu, aby uchwycić najciekawsze zdarzenia i miejsca. Specjalne podziękowania należą się przewodnikowi trasowemu Adamowi i Monice z GOK w Świnicach Warckich, ciekawie opowiadającej o losach św. Faustyny. Bezapelacyjnie gwiazdą sobotniej imprezy był występujący zespół „Świniczanki”, który swoim repertuarem zachwalał walory regionu. Występ ich odbył się w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Stemplewie, który jako niezawodny partner, zawsze wspierał działania Centralnego Łuku Turystycznego.

W imieniu organizatorów LOT „Centralny Łuk Turystyczny” dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas na szlakach województwa łódzkiego, mając nadzieję na pozostawienie miłych wspomnień i spotkanie się na kolejnej rowerowej przygodzie.