Otwarcie Grodziska w Tumie koło Łęczycy

Za nami wspaniałe wydarzenie, na które wielu z nas czekało z niecierpliwością. W piątek 22 kwietnia 2022 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Grodziska w Tumie koło Łęczycy. Obiekt należący do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi uzupełnia ofertę turystyczną okolicy. Wraz z sąsiedzkim Skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska” oraz Archikolegiatą w Tumie prezentuje historyczne dziedzictwo regionu sięgające czasów wczesnego średniowiecza. Grodzisko w Tumie zrekonstruowane zostało w ramach projektu pt. „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”.

Więcej o Grodzisku i Archikolegiacie w Tumie dowiedzieć się możecie z naszego wcześniejszego artykułu (link). 🙂

Grodzisko w Tumie koło Łęczycy
Archikolegiata w Tumie

Podczas oficjalnego otwarcia w miniony weekend byliśmy świadkami konferencji prasowej m.in. z udziałem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Starosty Łęczyckiego Janusza Mielczarka oraz Dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Dominika Kacpra Płazy. W czasie wydarzenia mogliśmy zobaczyć m.in. średniowieczną wioskę, walki rycerskie, natomiast koło Archikolegiaty w Tumie odbył się Piknik Województwa Łódzkiego. Zwieńczeniem dnia był koncert Cleo. Można powiedzieć, że Grodzisko przeżywało niemałe oblężenie. Turyści, miłośnicy historii i przygód zjechali się do nas z różnych stron Polski.

Zachęcamy do zobaczenia relacji fotograficznej:

otwarcie Grodziska w Tumie koło Łęczycy
otwarcie Grodziska w Tumie koło Łęczycy
Archikolegiata w Tumie
Archikolegiata w Tumie
Grodzisko w Tumie koło Łęczycy

Sami widzicie, jak bardzo emocjonujący był miniony piątek i jak pięknie prezentuje się nowo otwarte Grodzisko. Jeśli podobały Wam się zdjęcia z otwarcia, gorąco zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej 🙂 :

 

Jedna z kolebek państwowości polskiej, która niegdyś w XII wieku na krótko pełniła rolę stolicy naszego kraju. Dziś Łęczyca na nowo zachwyca. Zapraszamy do odwiedzania serca Polski, a szczególnie naszej najnowszej atrakcji – Grodziska w Tumie – wraz z okolicznymi obiektami: Archikolegiatą w Tumie, Skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”, a także Zamkiem Królewskim w Łęczycy i oczywiście pozostałych atrakcji wchodzących w skład Centralnego Łuku Turystycznego 🙂