Obszar Centralnego Łuku Turystycznego zlokalizowany jest w samym sercu Polski. Nasza organizacja swoją nazwę (ŁUK) wywodzi od trzech głównych miast założycielskich: Łęczycy, Uniejowa i Kłodawy. Od lat promujemy historyczne, przyrodnicze i kulturowe walory naszego regionu. Na terenie CŁT znajduje się wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, nierzadko znanych i lubianych w całym kraju. Wśród nich na uwagę zasługują te, które łączy wspólny mianownik: przeszłość. Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej są tu na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wybranymi obiektami.
Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej
Pragniemy przedstawić Państwu kilka obiektów turystycznych, które na długo pozostaną w Waszej pamięci. Miejsca te sprawią, że przeniesiecie się w czasie, zobaczycie życie w polskiej wsi z początku XX wieku i tej współczesnej, a nawet… zawitacie do prawdziwego dawnego indiańskiego świata. Zacznijmy naszą przygodę.
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” dopełnia ofertę muzealną Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, jednocześnie tworząc możliwość rozwoju kultury lokalnej w oparciu o tradycję. To unikatowe miejsce, w którym można zobaczyć tradycyjne zabudowania oraz elementy życia wiejskiego z początku XX wieku. Skansen jest także markowym produktem turystycznym i edukacyjnym, promującym kulturę Łęczyckiego oraz województwa łódzkiego.
W skład zabudowań skansenu wchodzą:
Budynki wielkiej architektury:
Dom mieszkalny (tzw. chałupa) – Wzniesiony w miejscowości Chorki (gm. Grabów, pow. Łęczyca) u schyłku XIX w. Obecnie jest to rekonstrukcja. Łęczyckie było terenem, na którym z uwagi na niedostatek drewna chętnie sięgano po inne surowce budowlane, jak np. glina. Gliniane zabudowania chłopskie, a nawet dwory, wznoszone były we wsiach w XIX wieku i w 1 poł. XX stulecia. Dom w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej to typowy przykład takiego budownictwa. Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych (izby kuchennej i pokoju) oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Wzniesiony został z gliny, zwieńczony zaś naczółkowym dachem pokrytym słomą. W jego wnętrzach zobaczyć można dawne urządzenia paleniskowo-dymne: w izbie kuchnię nakrytą płytą żeliwną z kapturem, w sieni szeroki komin z piecem chlebowym u jego podstawy oraz w pokoju piec ogrzewczy z białych kafli.
Do tych budynków zaliczamy ponadto: wielofunkcyjny budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf), stodołę oraz budynek o funkcjach administracyjno-ekspozycyjnych.
Elementy małej architektury sakralnej: kapliczki
Budynki prezentujące przemysł i rzemiosło wiejskie:
wiatrak kozłowy – stanowi on jeden z najlepiej zachowanych młynów wietrznych w województwie łódzkim. Jego podstawowe wyposażenie technologiczne składa się z jednego złożenia kamieni francuskich oraz odsiewacza graniastego. W okresie międzywojennym zostało ono rozbudowane o mlewnik walcowy, łuszczarkę, wialnię i elewatory kubełkowe. Wszystko to służyło do produkcji mąki i śruty. Wewnątrz znajduje się ekspozycja obrazująca młynarstwo wietrzne na obszarze Łęczyckiego na przełomie XIX i XX w.
Miejscami związanymi z przemysłem i rzemiosłem wiejskim są ponadto: olejarnia, kuźnia, piec chlebowy, piec garncarski.
Pozostałe elementy:
– brama wjazdowa (dwuskrzydłowa) z furtą (jednoskrzydłową) i ogrodzeniem w postaci płotu, piwnica ziemna, studnia z żurawiem, kierat, ule pochodzące z pasieki Stanisława Kopki
Siedlisko Besiekiery przy ruinach zamku
To jedno z najbardziej wyjątkowych gospodarstw agroturystycznych naszego regionu, do którego zawsze chętnie zapraszamy na krótszy lub dłuższy pobyt. Na magiczną aurę tego miejsca składa się niewątpliwie położenie – siedlisko znajduje się w najbliższym sąsiedztwie ruin XV-wiecznego zamku. Spotkacie tu także przemiłych gospodarzy, którzy dopełnią wszelkich starań, by Wasz pobyt był dobry i przyjemny.
Siedlisko Besiekiery to idealne miejsce na odpoczynek i oderwanie od codzienności w pięknych okolicznościach przyrody. Tutaj czas zatrzymuje się w miejscu, tu z okna widać okazałe ruiny średniowiecznego zamku otoczone fosą. To wymarzona okolica na piesze i rowerowe wycieczki wśród pól, łąk i pobliskich lasów, spacery wokół zamkowej fosy.
Gospodarze oddają Gościom do dyspozycji 4 pokoje. Na piętrze znajdują się dwa apartamenty, każdy z aneksem kuchennym, łazienką i niezależnym wejściem z zewnątrz. W apartamencie może wypoczywać do czterech osób. Na parterze znajdują się trzy pokoje, kuchnia i łazienka, z wejściem z dużego, zadaszonego tarasu.
Zagroda Młynarska w Uniejowie
Kolejne miejsce, w którym przeniesiecie się Państwo w czasie to Zagroda Młynarska w Uniejowie. Podobnie jak prezentowany wcześniej Skansen “Łęczycka Zagroda Chłopska”, zobaczycie tu obiekty muzealne przybliżające dawne życie na wsi, a nawet… przenocujecie w wiatraku.
W skład zespołu muzealno-noclegowego wchodzą: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier.
W dworze urządzone zostały pokoje noclegowe dla turystów. Także w wiatraku z Chorzepina istnieje możliwość noclegu w niezwykle oryginalnej scenerii zabytkowych urządzeń napędowych młyna. Z kolei wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba. Wytwarzany według tradycyjnej receptury oferowany jest naszym gościom w przystępnej cenie.
Stodoła to miejsce, gdzie odbywają się zajęcia z wypieku podpłomyków. Znajduje się w niej ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych oraz bogata kolekcja dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. Budynek inwentarski pełni funkcję stajni. Okoliczne malownicze tereny i piękna nadwarciańska przyroda stwarzają znakomite warunki dla rekreacji konnej.
Wioska Indiańska „Tatanka” w Solcy Małej
Zwiedziliśmy już obiekty związane z tradycyjnym życiem na polskiej wsi, czas na poznanie kultury i tradycji… rdzennych Indian. Między Łęczycą a Ozorkowem, w Solcy Małej, rozpościera się malowniczo położona Wioska Indiańska „Tatanka”. Wioska została założona w 2003 r. przez wieloletniego członka Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i rokrocznie zaprasza wszystkich spragnionych ciekawych przygód – zarówno starszych i oczywiście najmłodszych. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć indiańską ziemiankę. Znajduje się tu również jedna z największych kolekcji indiańskiego rękodzieła. Nie może zabraknąć oczywiście tradycyjnych namiotów Indian – tipi.
W tym urokliwym miejscu, wśród kilkunastu indiańskich namiotów tipi można zobaczyć i doświadczyć, jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indiańskie opowieści zabiorą nas w niezwykłą podróż życia i pozwolą przeżyć niezapomniane chwile. Pod czujnym okiem przewodników należących do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian oraz mających doświadczenie w pracy z młodzieżą i dziećmi, wszyscy odwiedzający wioskę będą mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę, zainteresowania, a także sprawdzić się w różnych indiańskich konkurencjach. Połączenie edukacji z aktywnym wypoczynkiem i dobrą zabawą jest najlepszą formą zdobywania wiedzy i uczenia się.
Na terenie wioski indiańskiej „TATANKA” w Solcy Małej powstała jedyna w Polsce ziemianka wzorowana na domostwach Indian Hidatsa, Mandan i Pawnee. Znajduje się w niej muzeum z jedną z najbogatszych, systematycznie poszerzanych kolekcji replik indiańskiego rękodzieła. Wszystkie eksponaty są wykonane z naturalnych materiałów takich jak skóry, pióra, kolce igłozwierza, kości, czy włosy. W ziemiance znajdują się też stroje bogato zdobione szklanymi koralikami, przedmioty codziennego użytku, broń, instrumenty muzyczne i zabawki. W centralnym miejscu wioski znajduje się ognisko.
Tajemniczy i pasjonujący świat zwierząt był nierozerwalnie związany z kulturą i życiem Indian Ameryki Północnej. W wiosce indiańskiej „TATANKA” zwiedzający przekonają się o tym na każdym kroku, zarówno oglądając bogatą kolekcję eksponatów, jak i w mini zoo, gdzie będą mogli obcować z żywymi zwierzętami z Ameryki Północnej takimi jak szop, czy skunks.
Na terenie wioski istnieje możliwość zorganizowania rozmaitych eventów. Odbywają się tu m.in. pikniki, festyny i imprezy okolicznościowe. Jest to miejsce otwarte zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.
Dodatkową atrakcją w sezonie od lipca do września jest labirynt w kukurydzy.
Więcej szczegółów na stronie Wioski Indiańskiej „Tatanka” .
Przenieś się w czasie – zobacz, przenocuj, spróbuj
Mamy nadzieję, że odbyli Państwo z nami miłą wirtualną podróż i na trochę przenieśli się w czasie. Zapraszamy do poznania osobiście każdego z prezentowanych miejsc i odbycia wyjątkowej podróży na żywo, w otoczeniu tradycyjnych zabudowań, krajobrazów, dźwięków, zapachów oraz wspólnie z lokalnymi przewodnikami. 🙂