Obszar Centralnego Łuku Turystycznego zlokalizowany jest w samym sercu Polski. Nasza organizacja swoją nazwę (ŁUK) wywodzi od trzech głównych miast założycielskich: Łęczycy, Uniejowa i Kłodawy. Od lat promujemy historyczne, przyrodnicze i kulturowe walory naszego regionu. Na terenie CŁT znajduje się wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, nierzadko znanych i lubianych w całym kraju. Wśród nich na uwagę zasługują te, które łączy wspólny mianownik: przeszłość. Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej są tu na wyciągnięcie ręki. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wybranymi obiektami.

Noclegi, jedzenie i życie jak dawniej

Pragniemy przedstawić Państwu kilka obiektów agroturystycznych, które na długo pozostaną w Waszej pamięci. Miejsca te sprawią, że przeniesiecie się w czasie, zobaczycie życie w polskiej wsi z początku XX wieku i tej współczesnej, a nawet… zawitacie do prawdziwego dawnego indiańskiego świata. Zacznijmy naszą przygodę.

 

Skansen “Łęczycka Zagroda Chłopska”

Agroturystyka w Centrum Polski_skansen Łęczyca

Skansen “Łęczycka Zagroda Chłopska” dopełnia ofertę muzealną Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, jednocześnie tworząc możliwość rozwoju kultury lokalnej w oparciu o tradycję. To unikatowe miejsce, w którym można zobaczyć tradycyjne zabudowania oraz elementy życia wiejskiego z początku XX wieku. Skansen jest także markowym produktem turystycznym i edukacyjnym, promującym kulturę Łęczyckiego oraz województwa łódzkiego.

W skład zabudowań skansenu wchodzą:

Budynki wielkiej architektury:

Dom mieszkalny (tzw. chałupa) – Wzniesiony w miejscowości Chorki (gm. Grabów, pow. Łęczyca) u schyłku XIX w. Obecnie jest to rekonstrukcja. Łęczyckie było terenem, na którym z uwagi na niedostatek drewna chętnie sięgano po inne surowce budowlane, jak np. glina. Gliniane zabudowania chłopskie, a nawet dwory, wznoszone były we wsiach w XIX wieku i w 1 poł. XX stulecia. Dom w Łęczyckiej Zagrodzie Chłopskiej to typowy przykład takiego budownictwa. Składa się z dwóch pomieszczeń mieszkalnych (izby kuchennej i pokoju) oraz położonej pomiędzy nimi przelotowej sieni. Wzniesiony został z gliny, zwieńczony zaś naczółkowym dachem pokrytym słomą. W jego wnętrzach zobaczyć można dawne urządzenia paleniskowo-dymne: w izbie kuchnię nakrytą płytą żeliwną z kapturem, w sieni szeroki komin z piecem chlebowym u jego podstawy oraz w pokoju piec ogrzewczy z białych kafli.

Do tych budynków zaliczamy ponadto: wielofunkcyjny budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf), stodołę oraz budynek o funkcjach administracyjno-ekspozycyjnych.

Elementy małej architektury sakralnej: kapliczki

Budynki prezentujące przemysł i rzemiosło wiejskie:

wiatrak kozłowy – stanowi on jeden z najlepiej zachowanych młynów wietrznych w województwie łódzkim. Jego podstawowe wyposażenie technologiczne składa się z jednego złożenia kamieni francuskich oraz odsiewacza graniastego. W okresie międzywojennym zostało ono rozbudowane o mlewnik walcowy, łuszczarkę, wialnię i elewatory kubełkowe. Wszystko to służyło do produkcji mąki i śruty. Wewnątrz znajduje się ekspozycja obrazująca młynarstwo wietrzne na obszarze Łęczyckiego na przełomie XIX i XX w.

Miejscami związanymi z przemysłem i rzemiosłem wiejskim są ponadto: olejarnia, kuźnia, piec chlebowy, piec garncarski.

Pozostałe elementy:
– brama wjazdowa (dwuskrzydłowa) z furtą (jednoskrzydłową) i ogrodzeniem w postaci płotu, piwnica ziemna, studnia z żurawiem, kierat, ule pochodzące z pasieki Stanisława Kopki

Siedlisko Besiekiery przy ruinach zamku

To jedno z najbardziej wyjątkowych gospodarstw agroturystycznych naszego regionu, do którego zawsze chętnie zapraszamy na krótszy lub dłuższy pobyt. Na magiczną aurę tego miejsca składa się niewątpliwie położenie – siedlisko znajduje się w najbliższym sąsiedztwie ruin XV-wiecznego zamku. Spotkacie tu także przemiłych gospodarzy, którzy dopełnią wszelkich starań, by Wasz pobyt był dobry i przyjemny.

Siedlisko Besiekiery przy ruinach zamku

Siedlisko Besiekiery to idealne miejsce na odpoczynek i oderwanie od codzienności w pięknych okolicznościach przyrody. Tutaj czas zatrzymuje się w miejscu, tu z okna widać okazałe ruiny średniowiecznego zamku otoczone fosą. To wymarzona okolica na piesze i rowerowe wycieczki wśród pól, łąk i pobliskich lasów, spacery wokół zamkowej fosy.

Gospodarze oddają Gościom do dyspozycji 4 pokoje. Na piętrze znajdują się dwa apartamenty, każdy z aneksem kuchennym, łazienką i niezależnym wejściem z zewnątrz. W apartamencie może wypoczywać do czterech osób. Na parterze znajdują się trzy pokoje, kuchnia i łazienka, z wejściem z dużego, zadaszonego tarasu.