Noc Muzeów 2022 w Centrum Polski

Za nami obchody tegorocznej, już 25. edycji Nocy Muzeów, która miała miejsce 14 maja 2022. Po ponad dwóch latach obostrzeń i ograniczeń związanych z pandemią, zwiedzający mogli wreszcie w pełni skorzystać z ofert placówek kulturalnych. Muzea, archiwa, biblioteki czy inne instytucje, specjalnie na tę okazję przygotowały wiele ciekawych atrakcji i wydarzeń. Jeśli jesteście ciekawi co działo się na obszarze Centralnego Łuku Turystycznego, zapraszamy na krótką relację z Nocy Muzeów w Muzeum w Łęczycy, Muzeum w Oporowie, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach oraz nowo otwartym Grodzisku w Tumie. Przeżyjmy Noc Muzeów 2022 w Centrum Polski raz jeszcze.

Noc Muzeów 2022 na Zamku Królewskim w Łęczycy

Zamek w Łęczycy

Do łęczyckiego Zamku i Muzeum w czasie tegorocznej Nocy Muzeów zawitały tłumy turystów. Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład profesora Ryszarda Grygiela, poświęcony pradziejom i wczesnemu średniowieczu ziemi łęczyckiej. Jeszcze większą popularnością cieszył się konkurs – zabawa dla całej rodziny pn. „Szukaj skarbu”.
Diabeł Boruta, który zrobił nam psikusa i wśród eksponatów poukrywał grosze krakowskie z XIV w. miał pewność, że monety te nie zostaną odnalezione. Jakże się mylił, nie wierząc w umiejętności zwiedzających i poddając w wątpliwość ich spostrzegawczość.
Jak się okazało, konkurs nie okazał się trudny, więc rozdawane w nagrodę dukaty diabelskie szybko trafiały do rąk szczęśliwców.

Dlaczego dukaty diabelskie pojawiły się akurat w Noc Muzeów wyjaśniamy w opowieści, która powstała specjalnie z tej okazji.

Kasztelanka Anka i diabelskie dukaty

Swego czasu, na zamku w Łęczycy mieszkał kasztelan Marcin. Miał córkę Ankę, panienkę na wydaniu. Ojciec przyrzekł jej rękę dzielnemu rycerzowi – Jankowi z Przedmieścia.

Młodzi darzyli się szczerym uczuciem, kiedy więc rycerz Janko z Przedmieścia udał się na wyprawę wojenną, kasztelanka Anka niecierpliwie czekała na narzeczonego. Kilka razy dziennie wbiegała na zamkową wieżę, by z jej szczytu wypatrywać powrotu ukochanego. Rycerz Janko wciąż jednak z wyprawy wojennej nie wracał.

Diabeł Boruta, który mieszkał w zamkowych lochach, bardzo lubił kasztelankę Ankę. Z niepokojem obserwował dziewczynę, bowiem z dnia na dzień kasztelanka Anka stawała się coraz bardziej smutna. By oderwać dziewczynę od niewesołych myśli i trochę rozweselić, przynosił jej drobne prezenciki: a to barwny kwiatek, ptasie piórko lub kolorowy kamyk. Niestety podarunki, sprawiały że jej nastrój zmieniał się tylko na chwilę.

Któregoś dnia Boruta przyniósł dziewczynie prezent niezwykły.

– Kasztelanko Anko, mam dziś dla ciebie złote dukaty z moich podziemnych skarbów.

– Och Boruto, znam ja te twoje skarby. Niby je dajesz, ale potem zamieniasz w kamienie. Pewnie więc i te dukaty zamienisz w zwykłe, bezwartościowe blaszki.

– Zaufaj mi i sama się przekonaj.

Kasztelanka Anka wzięła jedną, złoto – srebrną monetę i z ciekawością obracała ją w palcach.

– O, tu są jakieś litery – zaczęła mozolnie sylabizować – e, dalej chyba u, takie rozwichrzone to r, a na końcu to o. Tu napisane jest euro – stwierdziła. Ale co to znaczy?

– To znaczy, że ta moneta będzie kiedyś ważna dla ludzi zamieszkujących dużą część naszego kontynentu.

– Tak mówisz Boruto? Pewnie masz rację – rzekła kasztelanka Anka, a następnie niewiele myśląc włożyła dukata do buzi. Poczuła rozpływający się w ustach czekoladowy smak.

– Mmm, ale pyszne…. Boruto! Zamieniłeś diabelskiego dukata w zamorską słodycz!

– Tak kasztelanko Anko, ale ten czar działa tylko dziś!

 

Noc Muzeów 2022 na w Muzeum-Zamku w Oporowie

Noc Muzeów 2022 na Zamku w Oporowie
Noc Muzeów_Muzeum w Oporowie

Z okazji tegorocznej „Nocy Muzeów” 15 maja oporowski Zamek można było zwiedzać w nietypowy sposób. Motywem przewodnim był: „Zamek w Oporowie na wielkim i małym ekranie”. Warto bowiem pamiętać, że oporowskie muzeum jest nie tylko atrakcyjnym miejscem dla turystów, ale i dla twórców filmowych. W ciągu kilkudziesięciu lat powstawało w zamkowych wnętrzach wiele filmów fabularnych i dokumentalnych, odcinki seriali telewizyjnych oraz spektakle teatru telewizji. Realizowali je znakomici reżyserzy, scenografowie, operatorzy i aktorzy. Informacje o nich, wraz z odpowiednimi kadrami z filmów, można było znaleźć na niewielkich planszach rozmieszczonych w salach ekspozycyjnych muzeum, w których kręcono sceny filmowe i wplatano w scenografię eksponaty z muzealnych zbiorów.

Noc Muzeów_Muzeum w Oporowie
Noc Muzeów 2022 na Zamku w Oporowie

Ponadto w godzinach popołudniowo – wieczornych atrakcją były minirecitale muzyczne na fortepian, gitarę i skrzypce prezentowane w Sali Rycerskiej oraz na dziedzińcu zamkowym. Wystąpili: Hanna Holeksa (fortepian), Anna Liszewska (fortepian), Hanna Jaskółka (skrzypce) oraz Katarzyna Gogola (gitara). W repertuarze znalazły się interpretacje utworów m.in. I. J. Paderewskiego, Zygmunta Noskowskiego, N. Paganiniego, A.Dvoraka, C. Sait-Saensa, A. Piazzolli. Część muzyczna oporowskiej Nocy muzeów została przygotowana we współpracy z Fundacją im. Stanisława Liszewskiego z Łodzi.
Ponadto każdy chętny mógł również własnoręcznie wybić „monetę pamiątkową” z wizerunkiem zamku w Oporowie i herbem Sulima Oporowskich.

 

Noc Muzeów 2022 w Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Noc Muzeów 2022 w Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach z okazji tegorocznej Nocy Muzeów w dniu 14 maja także zorganizowało dla swoich gości kilka atrakcji. O godzinie 17.00 wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Muzeum Pani Ksenia Stasiak, która oprócz przedstawienia programu tegorocznej Nocy Muzeów, nawiązała również do daty 18 maja. W 1977 roku ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM) – Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku przypada bowiem 45. rocznica ustanowienia tego święta, które jest również obchodzone jako Dzień Muzealnika. Z tej właśnie okazji zostały skierowane przez dyrektora do wszystkich pracowników Muzeum życzenia. Uroczystość zainaugurował wykład Pana Jakuba Seldera z Warszawy, autora książki „Od Gomolińskich do Rembielińskich – w księgach metrykalnych oraz aktach stanu cywilnego”, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił słuchaczom sylwetki i ciekawostki dotyczące przedstawicieli obu rodzin, nierozerwalnie związanych z Krośniewicami. W ramach uznania i podziękowania za przeprowadzony wykład Pani Katarzyna Erdman – Burmistrz Krośniewic przekazała naszemu Gościowi okolicznościową pamiątkę związaną z naszym miastem.

Noc Muzeów 2022 na Grodzisku w Tumie

 

Ostatnia już krótka relacja z Nocy Muzeów na terenie Centralnego Łuku Turystycznego – zobaczcie co działo się 14 maja 2022 na zrekonstruowanym Grodzisku w Tumie, które w kwietniu zostało udostępnione dla zwiedzających.

Grodzisko w Tumie_Noc Muzeów 2022

Goście mieli m.in. okazję wysłuchać wykładu poświęconego badaniom archeologicznym w Tumie, zwiedzić Grodzisko, a także uczestniczyć w wieńczącym noc wyjątkowym pokazie Fireshow u podnóża zabytku.

Sami widzicie, że było naprawdę emocjonująco. Kolejna Noc Muzeów za rok, a już teraz zapraszamy do zwiedzenia naszych pozostałych atrakcji.