Jubileusz 10-lecia Centralnego Łuku Turystycznego

 

W piątek 28 lutego 2020 r. w Aparthotelu „Termy Uniejów” odbyły się uroczystości jubileuszu 10-lecia Lokalnej Organizacji Turystycznej „Centralny Łuk Turystyczny”. Centralny Łuk Turystyczny to wspólna inicjatywa miast i gmin regionu centralnej Polski oraz firm z szeroko rozumianej branży turystycznej, promująca atrakcje turystyczne znajdujące się na ich terenie. Głównymi miejscowościami Centralnego Łuku Turystycznego, od których wzięła się nazwa tego projektu, są: Łęczyca, Uniejów i Kłodawa.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego
10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

W uroczystości Jubileusz 10-lecia Centralnego Łuku Turystycznego wzięli udział przedstawiciele miast i gmin oraz podmiotów wchodzących w skład LOT „CŁT”. Wśród gości obecni byli m.in.: Józef Kaczmarek – burmistrz Uniejowa, Paweł Kulesza – burmistrz Łęczycy, Józef Chudy – były burmistrz Kłodawy, Janusz Mielczarek – starosta łęczycki, Aleksandra Stępień – Wojewódzki Konserwator Zabytków, Sławomir Piętakiewicz – zastępca dyr. departamentu turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego,  Andrzej Malinowski – pierwszy prezes i jeden z pomysłodawców.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Podczas uroczystości wręczono podziękowania za zaangażowanie i wkład pracy włożony w rozwój LOT „Centralny Łuk Turystyczny”. Odebrali je przedstawiciele samorządów, organizacji i firm współpracujących z organizacją, a także reprezentanci zarządu i założyciele LOT „CŁT”.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Ryszard Bonisławski – senator VIII i IX kadencji, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i przewodnik turystyczny po regionie łódzkim – przedstawił prezentację „Atrakcje turystyczne Centralnego Łuku Turystycznego”. Z kolei prezentację „Dworki okolic Kłodawy” wygłosiła historyk Ewa Mroczkowska-Rosiak.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego
10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Podczas jubileuszowych uroczystości wystąpiły zespoły „Cantabile, „Effatha”, a podczas wieczornego biesiadowania zespół „Ta Jedna Chwila”.

10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego
10-lecie Centralnego Łuku Turystycznego

Członkami Centralnego Łuku Turystycznego oprócz Łęczycy, Uniejowa i Kłodawy są m.in. gminy Piątek, Góra Św. Małgorzaty, Świnice Warckie, Grabów oraz Powiat Łęczycki. Należą do niego także firmy i organizacje, w tym: Uniejowskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Turystycznych, PGK Termy Uniejów sp. z o.o. i Kopalnia Soli w Kłodawie.
Celem współpracy miast, gmin i lokalnych firm od początku było i jest stworzenie, a także promocja wspólnego produktu turystycznego oferującego wiele różnorodnych atrakcji. Oferta Centralnego Łuku Turystycznego to m.in.: Termy Uniejów, Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna w kopalni soli w Kłodawie, Archikolegiata w Tumie, Zamek Królewski i Stare Miasto w Łęczycy, Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”Szlak św. Faustyny w Świnicach Warckich i Głogowcu, Ruiny Zamku w Besiekierach, Muzeum – Zamek w Oporowie, Kościoły Mariawitów w Nowej Sobótce i Kadzidłowej, Muzeum im. Dunin-Borkowskiego w KrośniewicachDolina Skrzatów w Chociszewie czy Wioska Indiańska „Tatanka” w Solcy Małej.

Gospodarzami uroczystości byli: Apart Hotel Uniejów, Gmina Miasto Uniejów oraz Dom Pracy Twórczej w Uniejowie.

Zapraszamy również do wpisu i galerii na stronie Powiatu Łęczyckiego (link)

W imieniu Prezesa Andrzeja Kołłątaja i całego Zarządu Łódzkiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki serdeczne gratulacje i życzenia Prezesowi LOT „CŁT” Jackowi Ziókowskiemu złożył Jan Różalski Dyrektor Łódzkiego Oddziału PIT:

Zapraszamy do obejrzenia filmu promującego Atrakcje Centralnego Łuku Turystycznego:

Fotografie i realizacja filmu: Agencja Marketingowa SowiWeb