Serdecznie zapraszamy na imprezę w iście średniowiecznym klimacie – XXI Międzynarodowy Turniej Rycerski w Łęczycy – który odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia na łęczyckim Zamku Królewskim. W tym roku podczas turnieju gościć będziemy m.in.:
- Grupa Konna „AMM Archery.” Grupa istnieje od ponad 10 lat. Jej członkowie są pasjonatami łucznictwa tradycyjnego pieszego i konnego. Sami produkują kołczany, strzały, cięciwy i elementy rzędu końskiego. Prowadzą szkolenia. Biorą udział w inscenizacjach, pokazach i zawodach. W czasie turniejowych pokazów nawiązują do doświadczeń i umiejętności lekkiej jazdy tatarskiej. Posługują się łukami typu wschodniego, jedynego używanego w Polsce w wiekach XV – XVII. Niekwestionowaną gwiazdą „AMM Archery” jest Anna Sokólska – najwyżej w Polsce i na świecie notowana łuczniczka konna. Jeździ na koniu o wdzięcznym imieniu Czanar. Wspólnie z kolegami zaprezentuje swoje mistrzowskie umiejętności, strzelając do celów statycznych i ruchomych. Przed łęczycką publicznością Grupa Konna „AMM Archery” wystąpi czterokrotnie w ciągu dwu dni trwania Turnieju.
- Łucznicy św. Jerzego – (Sagittari St. Georgi) to od lat stali uczestnicy Międzynarodowych Turniejów Rycerskich na naszym zamku. Jako, że w większości są mieszkańcami historycznej ziemi łęczyckiej, zrozumiałym jest ich bliski i emocjonalny związek z tą imprezą. Członkowie grupy wystąpią podczas Turnieju w dwu różnych pokazach. W łuczniczym – zaprezentują publiczności swoje mistrzostwo w posługiwaniu się łukiem i strzelaniu do celu, także z użyciem płonących strzał. W czasie pokazu artyleryjskiego, widzowie będą mieli okazję poznać… huczną opowieść o historii broni palnej czarno – prochowej.
„Akademia Szermierzy” z Warszawy. Grupę tworzą młodzi ludzie, którzy swoje pokazy przygotowują na podstawie starych traktatów szermierczych. Popularyzują dawne europejskie sztuki walki, ale korzystają przy tym ze współczesnych metod nauczania szermierki. W czasie swoich pokazów odwołują się również do wielu innych dziedzin rywalizacji sportowej. W swojej specjalizacji są prawdziwymi mistrzami, co potwierdzają wielokrotne zwycięstwa w polskich oraz międzynarodowych turniejach. W czasie wielogodzinnych treningów ćwiczą zręczność, wytrwałość, gibkość, szybkość, siłę i taktykę walk. Zdobyte w ten sposób umiejętności wykorzystują w pokazowych pojedynkach. Posługują się różnego rodzaju bronią białą, od lekkiej broni sportowej po stalowe repliki mieczy.
- Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej z Grupą Konną „Dextrarius”. W tym w roku to im przypada rola wiodącej grupy bojowej. Zapowiada się wielobarwne, bogate widowisko, na które złożą się m. in. konne pokazy paradne rycerzy ciężkozbrojnych (musztra rycerska, jazda w różnych szykach). Będą zabawy rycerskie, wymagające zręczności, szybkości i refleksu (nanizanie pierścieni, najazd na pieszego , rozbicie szyków wroga). Obejrzymy również pokazy konne, podkreślające średniowieczne umiejętności myśliwskie (gonitwa za zającem, polowanie na dzika i ubicie niedźwiedzia), które wymagać będą mistrzowskiego władania włócznią, mieczem i toporem. Program zakończy wielkie starcie w szrankach na kopie kruszące oraz pojedynki na miecze.
- Teatr Tancerzy Ognia „Arta Foc”. W ubiegłym roku artyści z tej grupy zachwycili swoim fire show widzów, którzy okrzykami zachwytu i gromkimi brawami nagrodzili pokaz. W czasie tegorocznego Turnieju „Arta Foc”, w sobotę o godz. 20.30, grupa zaprezentuje pokaz do tradycyjnych obchodów meksykańskiego święta śmierci, pełnego barw i radości.
Oczywiście to tylko kilka z licznych turniejowych atrakcji. Zapraszamy do uczestnictwa w turnieju i zobaczenia wszystkich występów 🙂 Autorem zdjęć i zamieszczonych poniżej filmów jest Agencja Marketingowa SowiWeb we współpracy z Dronvisions i Oliver Britton Photoando.
Gorąco zachęcamy także do zobaczenia relacji filmowych z ubiegłorocznych edycji turnieju 2017 i 2018: