Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozpoczęcie prac rekonstrukcji grodziska w Tumie

28 września, 2019

Rekonstrukcja Grodziska w Tumie_Centralny Łuk Turystyczny

Uroczyste rozpoczęcie prac rekonstrukcji grodziska w Tumie

W najbliższą sobotę, 28 września, odbędzie się w Tumie uroczyste rozpoczęcie realizacji projektu „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej”.

Poniżej przedstawiamy dokładny program uroczystości:

godz. 10.00 – Msza Św. w intencji pomyślnej realizacji projektu „Tum – perła romańskiego szlaku Ziemi Łęczyckiej”. (Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego przy Archikolegiacie w Tumie).

godz. 13.30 – Powitanie gości i przemowy okolicznościowe oraz odczytanie, podpisanie i położenie aktu erekcyjnego (Grodzisko w Tumie).

godz. 12.00 – Występ grup rekonstrukcji historycznej, pokazy uzbrojenia, walk oraz rzemiosła wczesnośredniowiecznego (Grodzisko w Tumie).

– Planujemy 28 września oficjalnie rozpocząć realizację długo wyczekiwanego projektu odbudowy dawnego grodu łęczyckiego w Tumie. Wbijemy wtedy symboliczną łopatę – mówi Janusz Mielczarek, Starosta Łęczycki.

Przypomnijmy, że inwestycja warta jest ponad 11 mln zł i finansowana będzie w 85 % ze środków europejskich, pozostałe 15 % pokryją wspólnie Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz łęczyckie Starostwo.

Stolica piastów

Projekt rekonstrukcji w Tumie został poprzedzony szczegółowymi badaniami archeologicznymi, które zakończyły się w październiku 2011 roku. Dokonane podczas nich odkrycia pozwoliły na uzyskanie wiedzy o przeszłości tego miejsca i rzuciły nowe światło na to, co wiemy o początkach państwa polskiego. Gród w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Przebywali tu także inni władcy z dynastii Piastów, a w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy”. Gród odgrywał też zasadniczą rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Grodzisko w Tumie zostało ukazane z loty ptaka w krótkim filmie promocyjnym Centralnego Łuku Turystycznego. Zapraszamy do obejrzenia filmu 🙂 :

 

Szczegóły

Data:
28 września, 2019
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://leczyca.naszemiasto.pl/musisz-tam-byc-w-sobote-uroczyste-rozpoczecie-prac/ar/c13-7350537

Miejsce wydarzenia

tum
Tum 8
Tum, łódzkie 99-100 Polska
+ Google Map