Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

80. rocznica Bitwy nad Bzurą

8 września, 2019

80. rocznica Bitwy nad Bzurą

80. rocznica Bitwy nad Bzurą

8 września (niedziela) w Łęczycy obchodzona będzie 80. rocznica Bitwy nad Bzurą. To właśnie wtedy, 80 lat temu, Armia „Poznań” dowodzona przez generała Tadeusza Kutrzebę, uderzeniem z rejonu Łęczycy na lewe skrzydło niemieckiej 8. Armii rozpoczęła największą bitwę kampanii 1939 roku.

 

Tego dnia na Placu Tadeusza Kościuszki będą odbywały się uroczystości związane upamiętnieniem bohaterów. Natomiast w Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00 będzie mieć miejsce Festyn Historyczny – żywa lekcja historii przedstawiająca nie tylko arsenał polskich i niemieckich wojsk, ale także przedwojenne zwyczaje życia codziennego ludności cywilnej.

 

Obóz Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej

Strefa ta zaprezentuje wojskowość II Rzeczypospolitej w momencie wybuchu II Wojny Światowej. Wejście do niej strzeżone będzie szlabanem oraz budką wartowniczą, a wśród rozstawionych namiotów znajdą się elementy fortyfikacji. Oprócz wystawy broni, mundurów, ekwipunku oraz namiotu oficerskiego, dla publiczności dostępny będzie padok, strzelnica ASG, a nawet poligon – teren, w którym uczestnicy będą mogli wziąć udział w szkoleniu rekruta lub spróbować sił w szermierce pod okiem szablisty.

Ponadto skorzystać będzie można z symulatora lotniczego i zasiąść za sterem samolotu z czasów II Wojny Światowej, a kinomanom udostępnione zostanie kino obozowe, w którym realizowane będą seanse kronik filmowych.

 

Strefa niemiecka

Oprócz militariów wojska polskiego, do zwiedzania dostępny będzie także sprzęt armii niemieckiej – motocykl z koszem, pojazd pancerny, moździerz 82mm oraz działko polowe 7,5k. Strefa pilnowana będzie przez rekonstruktorów, którzy zachowywać się będą zgodnie z epoką, a całość ogrodzona będzie linią umocnień – drutami kolczastymi, workami z piaskiem oraz stanowiskami strzeleckimi.

 

Miasteczko

Będzie również strefa atrakcji cywilnych, która skupi się na przedstawieniu życia przedwojennego, poprzedzającego wybuch II Wojny Światowej. W jej skład wejdzie między innymi ogród jordanowski, czyli stanowisko historycznych zabaw i animacji dla dzieci, które prowadzone będzie przez animatorów w strojach epoki. Takie stroje będzie można również przymierzyć, a to za sprawą stanowiska prezentującego ówczesne trendy.

Łęczyca przed wybuchem II Wojny Światowej zamieszkiwana była przez ludność żydowską. Z kulturą, sztuką, a nawet kuchnią uczestnicy będą mogli się zapoznać dzięki tematycznemu stanowisku.

 

Strefa rozrywkowa

Strefę tę tworzyć będzie m.in. scena, na której realizowany będzie program artystyczny, kuchnia polowa, jarmark obfity w kramy handlowe, stanowisko edukacyjne z klockami historycznych serii COBI, czy pole inscenizacyjne.

Program artystyczny to nie tylko pokazy kawaleryjskie, pojedynki honorowe w wykonaniu szablistów czy turnieje oraz konkursy. Odbędzie się również koncert poezji historycznej w stylu Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu barda śpiewającego przy akompaniamencie gitary i koncert piosenki żydowskiej – występ zespołu mniejszości żydowskiej prezentujący piosenki przedwojenne i skecze.

Każde stoisko wzbogacone będzie o prelekcje. Za całość odpowiada firma Templum Temporis, która gwarantuje nie tylko repliki historycznie, ale także dużą możliwość zaczerpnięcia wiedzy z tamtej epoki.

Już dziś serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w Festynie Historycznym, który będzie mieć miejsce 8 września (niedziela) w Parku Miejskim w godzinach 12:30 – 19:00.

Źródło: leczyca.info.pl

Szczegóły

Data:
8 września, 2019
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
,
Witryna internetowa:
https://leczyca.info.pl